Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reducere salariu de baza
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reducere salariu de baza

cum pot reduce salariul de baza al unui salariat?
act aditional insusit de ambele parti prin semnatura
Daca angajatul isi da acordul pentru aceasta se poate face, dar daca nu ....nu.
Legea prevede ca reducerea de salariu se face ca si sanctiune disciplinara pe o perioada de maxim 3 luni.
nikol.ilea a scris:

Daca angajatul isi da acordul pentru aceasta se poate face, dar daca nu ....nu.
Legea prevede ca reducerea de salariu se face ca si sanctiune disciplinara pe o perioada de maxim 3 luni.

doar "disciplinar" se poate micsora salariul, iar perioada maxima este de 3 luni??? altfel nu? e bine de stiut ...
unde anume gasesc aceste prevederi?
merci
gaby
Aici> Legea 53/2003-Codul Muncii (A)
ART. 264
(1) Sanctiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul in cazul in care salariatul savarseste o abatere disciplinara sunt:
a) avertismentul scris;
b) suspendarea contractului individual de munca pentru o perioada ce nu poate depasi 10 zile lucratoare;
c) retrogradarea din functie, cu acordarea salariului corespunzator functiei in care s-a dispus retrogradarea, pentru o durata ce nu poate depasi 60 de zile;
d) reducerea salariului de baza pe o durata de 1-3 luni cu 5-10%;
e) reducerea salariului de baza si/sau, dupa caz, si a indemnizatiei de conducere pe o perioada de 1-3 luni cu 5-10%;

f) desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.
(2) In cazul in care, prin statute profesionale aprobate prin lege speciala, se stabileste un alt regim sanctionator, va fi aplicat acesta.
ART. 265
(1) Amenzile disciplinare sunt interzise.
(2) Pentru aceeasi abatere disciplinara se poate aplica numai o singura sanctiune.
deci, sa inteleg ca si cu acordul salariatului, salariul nu poate fi micsorat mai mult de 5-10% ??? nici pe "motiv" ca e criza?

merci
gaby