Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reducere salariu de baza
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reducere salariu de baza

cum pot reduce salariul de baza al unui salariat?
pneagu a scris:

Daca se incadreaza in coefificientul minim prevazut de CCMN, este legal.
[...].

care e coeficientul prevazut in CCMN ? min sau max ?
oricum, 40% cca cat ar dori ei, mi se pare aberant!

merci
gaby
Conditia este ca salariul stabilit prin micsorare sa nu fie mai mic decat salariul minim brut prevazut de lege pentru postul ocupat ....:)

CCMN nu prevede niciun procent minim sau maxim prin care se poate reduce un salariu.
care e coeficientul prevazut in CCMN ?

Art. 40. - (1) Se stabilesc următorii coeficienţi minimi de ierarhizare, pentru următoarele categorii de
salariaţi:
a) muncitori:
1. necalificaţi = 1,
2. calificaţi = 1,2;
b) personal administrativ încadrat în funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. liceală = 1,2,
2. postliceală = 1,25;
c) personal de specialitate încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. şcoală de maiştri = 1,3,
2. studii superioare de scurtă durată = 1,5;
d) personal încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este cea de studii superioare = 2.
(2) Coeficienţii de salarizare de la alin. (1) se aplică la salariul minim negociat pe unitate.
(3) Salarizarea personalului încadrat conform alin. (1) se va stabili ţinând cont şi de standardele ocupaţionale corespunzătoare ocupaţiei respective.
@freeelis a inteles corect
CCMN nu prevede niciun procent minim sau maxim prin care se poate reduce un salariu.

ok, lamurita pe deplin
merci tuturor pt raspunsuri
gaby