avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Poate fi folosită ca probă în divorț o copie ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Poate fi folosită ca probă în divorț o copie după niște convorbiri desfășurate pe Messenger? Menționez că acea copie a fost obținută prin sustragerea telefonului

In cazul unui proces de divorț unul dintre soți poate folosi ca probă pentru dovedirea unei așa zise relații extraconjugale o copie după niște convorbiri desfășurate pe Messenger? Menționez că acea copie a fost obținută prin sustragerea telefonului și copierea acelor convorbiri fără acordul celui incriminat..Furtul de informație electronică între soți se pedepsește?
Vă mulțumesc anticipat
Ultima modificare: Joi, 14 Iunie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 22:48, 13 Iunie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Depinde de muuuuulte detalii, iar problematica e atat de complicata ca, in lipsa unei condamnari penale a sotului furacios, instanta civila nu poate respinge probele.
De ce v-ați prevala de asemenea probe?
Până la urma, solicitați doar desfacerea căsătoriei, apreciez că proba cu martori ar fi suficientă.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca tineti minte Cioaca a fost condamnat pentru asa ceva.
Pana la Cioaca nu am mai cunoscut niciun caz cu condamnare.

Probele obtinute in mod ilegal nu pot fi administrate...in principiu...
E foarte complicata situatia...

Este recomandabil sa nu va complicati.
Mergeti la avocat si vedeti cum divortati fara sa va complicati cum vreti...
Ultima modificare: Miercuri, 13 Iunie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imi urmareste telefoanele - in prag de divort calcium calcium Buna seara sant cu sotul in pragul divortului din N motive ...mai nou ..a sunat la compania de telefonie mobila ,sa dat drept titularul contului si mi-a ... (vezi toată discuția)
Divort in caz de adulter claudiu1001 claudiu1001 Buna ziua. Ma intereseaza ce se poate intampla in cazul unui divort pe caz de adulter. E vorba despre o mama ce a inaintat divortul impotriva sotului din cu ... (vezi toată discuția)
Divort, admisibilitate convorbiri messenger ca proba tati_sorin2000 tati_sorin2000 pot folosi ca proba la divort convorbirile de pe messenger intre sotie si amant. deoarece am unele banuieli.Cum se procedeaza si daca sunt legale aceste ... (vezi toată discuția)