Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Poate fi folosită ca probă în divorț o copie ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Poate fi folosită ca probă în divorț o copie după niște convorbiri desfășurate pe Messenger? Menționez că acea copie a fost obținută prin sustragerea telefonului

In cazul unui proces de divorț unul dintre soți poate folosi ca probă pentru dovedirea unei așa zise relații extraconjugale o copie după niște convorbiri desfășurate pe Messenger? Menționez că acea copie a fost obținută prin sustragerea telefonului și copierea acelor convorbiri fără acordul celui incriminat..Furtul de informație electronică între soți se pedepsește?
Vă mulțumesc anticipat
Manuela Rășină, administrator
Depinde de muuuuulte detalii, iar problematica e atat de complicata ca, in lipsa unei condamnari penale a sotului furacios, instanta civila nu poate respinge probele.
De ce v-ați prevala de asemenea probe?
Până la urma, solicitați doar desfacerea căsătoriei, apreciez că proba cu martori ar fi suficientă.
Daca tineti minte Cioaca a fost condamnat pentru asa ceva.
Pana la Cioaca nu am mai cunoscut niciun caz cu condamnare.

Probele obtinute in mod ilegal nu pot fi administrate...in principiu...
E foarte complicata situatia...

Este recomandabil sa nu va complicati.
Mergeti la avocat si vedeti cum divortati fara sa va complicati cum vreti...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat