Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort in caz de adulter
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort in caz de adulter

Buna ziua.
Ma intereseaza ce se poate intampla in cazul unui divort pe caz de adulter. E vorba despre o mama ce a inaintat divortul impotriva sotului din cu totul alte motive. Inainte de inregistrarea cererii de divort la judecatorie a inceput o relatie extraconjugala. As dori sa stiu ce se intimpla privind urmatoarele:
1. Exista 2 copii minori, respectiv o fetita de 14 ani si un baiat de 12 ani. Care sunt riscurile de ai pierde tinand cont ca cei doi copii nu vor sa stea cu tatal lor care e foarte violent?
2. In cazul partajului ce se intimpla?
3. S-ar parea ca sotul are unele inregistrari ale unor convorbiri de pe messenger. ISunt luate in calcul ca si probe aceste dovezi? Nu poate fi acuzat de incalcarea intimitatii?
Va multumesc anticipat pentru ajutor.
Adulterul poate fi, ca si altele, un motiv de divort. Cel mai bine este ca divortul sa decurga "linistit" fara "razboaie" intre soti.
Copii vor fi audiati de catre instanta si vor spune cu cine doresc sa stea.
Se va tine cont de interesul minorilor
Partajul n-are nici o legatura cu divortul.
buna ziua
o proba este si adulterul in cazul actiunii de divort ,minorii au virsta la care pot fi audiati in vederea indicarii parintelui cu care doresc sa locuiasca incontinuare in cazul in care parinti divorteaza dar instanta va avea in vedere si situatia parintilor in ce priveste ingrijirea intretinerea si educarea minorilor adica predomina interesul minorului .De partaj nici vorba dupa obtinerea hotararii de divort abia apoi se poate depune actiunea de partaj .
av, d homeag
Chiar daca partajul poate opera si in timpul casatoriei (pentru motive neprevazute expres de lege) , in cazul dumneavoastra , aceasta situatie nu e incidenta.

Dorinta copiilor va fi aflata , in camera de consiliu , intrucat au implinit 10 ani , iar audierea e una obligatorie , nu facultativa.

Daca se va constata ca a existat o relatie extraconjugala , termen ce implica o relatie in timpul casatoriei , sotul poate solicita desfacerea casatoriei din culpa exclusiva a sotiei .Insa si acest fapt e apreciat in concret , fiecare situatie comporta aspecte diferite.

Daca v-a lezat intimitatea citind conversatiile , infractiunea savarsita e cea de violare a secretului corespondentei , insa , in prezenta speta, aceasta ar "incurca " mai mult lucrurile , decat le-ar descurca.

Succes.
end a scris:

buna ziua
o proba este si adulterul in cazul actiunii de divort ,minorii au virsta la care pot fi audiati in vederea indicarii parintelui cu care doresc sa locuiasca incontinuare in cazul in care parinti divorteaza dar instanta va avea in vedere si situatia parintilor in ce priveste ingrijirea intretinerea si educarea minorilor adica predomina interesul minorului .De partaj nici vorba dupa obtinerea hotararii de divort abia apoi se poate depune actiunea de partaj .
av, d homeag

As mai avea o rugaminte la dvs. Imi puteti spune va rog, cate ceva legat de modul de audiere al copiilor in instanta? Parintii vor fi de fata? Intreb asta pentru ca i-am auzit pe cei doi copii spunandu-i mamei lor ca le este teama de tatal lor. Sunt luate ca dovezi depozitile lor? Ei au descoperit ca tatal lor urmarea pe computer filme cu caracter zoofil , iar lor le e teama de reactia lui cand vor declara asa ceva, el fiind un om foarte violent care nu tinea cont de nimic.
GabrielaA a scris:

Adulterul poate fi, ca si altele, un motiv de divort. Cel mai bine este ca divortul sa decurga "linistit" fara "razboaie" intre soti.
Copii vor fi audiati de catre instanta si vor spune cu cine doresc sa stea.
Se va tine cont de interesul minorilor
Partajul n-are nici o legatura cu divortul.

Va multumesc pentru raspuns. Indraznesc a va mai intreba ceva. La noi in tara se mai pedepseste adulterul?