Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Conditii acordare a voucherelor de vacanta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Conditii acordare a voucherelor de vacanta

Referitor la acordarea voucherelor de vacanta, am urmatoarea speta:
Un salariat cu contract pe perioada determinata (1 an), care cumuleaza pensia cu salariul. Angajarea s-a produs la 1 august 2017, iar incepand cu data de 1 octombrie 2017 este in concediu medical ( cancer). Urmare a diagnosticului, devine neplatitor de impozit pe salariu. Acum, eu am 2 intrebari:
1- daca acordarea voucherului se face integral, sau proportional cu perioada lucrata;
2 - impozitarea acestuia se mai aplica in cazul persoanei mai sus mentionate?
Voucherele se acorda proportional cu perioada lucrata.

Daca este scutit de plata impozitului pe venit, atunci nu i se va retine impozit pentru voucherele de vacanta.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nelamurirea mea este daca se acorda integral, sau proportional cu perioada lucrata, deoarece in HG 940/2017 la articolul 3 alin. (2) scrie ca se acorda un voucher, astfel:
art.3, alin. "(2) : In cazul salariatilor din institutiile si autoritatile publice, prevazute de art. 1 alin. (2) din ordonanta de urgenta, se acorda o singura indemnizatie de vacanta, sub forma de vouchere, in cuantum de 1.450 lei pentru un salariat, in limita sumelor prevazute in buget alocate cu aceasta destinatie.";
apoi, la articolul 12 alin. (2) scrie ca se acorda proportional cu timpul lucrat, "exceptand bugetarii", daca inteleg eu bine.
(2) Cuantumul acordat salariatilor, altii decat cei prevazuti la art. 3 alin. (2), sub forma voucherelor de vacanta se stabileste, in conditiile legii, de catre angajatori proportional cu perioada de exercitare a raportului de serviciu sau durata contractului de munca, intr-un an calendaristic.
Gresesc interpretand ca se acorda integral?
Dreptul la voucherul de vacanţă se extinde şi proporțional cu perioada de exercitare a raportului de serviciu sau durata contractului de muncă, într-un an calendaristic.
[ link extern ] /