Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... vouchere de vacanta la detasati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

vouchere de vacanta la detasati

Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti care este valoarea care se acorda unui detasat venit in institutia noastra la data de 12 septembrie 2018 pentru o perioada de 6 luni? Este corect sa i se acorde 1450 lei ? Multumesc!
Se acorda proportional cu perioada lucrata.
si la institutiile publice??...multumesc!
Normele metodologice privind acordarea voucherelor de vacanță
art.12
(2) Cuantumul acordat salariaților, alții decât cei prevăzuți la art. 3 alin. (2), sub forma voucherelor de vacanță se stabilește, în condițiile legii, de către angajatori proporțional cu perioada de exercitare a raportului de serviciu sau durata contractului de muncă, într-un an calendaristic.
Multumesc! dar...tot in Norme mai scrie..."Art. 3 (2) În cazul salariaţilor din instituţiile şi autorităţile publice, prevăzute de art. 1 alin. (2) din ordonanţa de urgenţă, se acordă o singură indemnizaţie de vacanţă, sub formă de vouchere, în cuantum de 1.450 lei pentru un salariat, în limita sumelor prevăzute în buget alocate cu această destinaţie"...
Se referă la cuantumul total ... După cum știți cuantumul.inițial era stabilit la 6 salarii.