Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... vouchere vacanta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

vouchere vacanta

as dori sa ma lamuriti si pe mine daca voucherele se acorda proportional cu timpul lucrat iar pt salariatii pensionati sau plecati trebuie sa le retinem banii/care este baza legala pt eventualele retineri?
buiavasi, utilizator
Dreptul la voucherul de vacanţă se extinde şi proporțional cu perioada de exercitare a raportului de serviciu sau durata contractului de muncă, într-un an calendaristic.
[ link extern ] /
Deci pentru o persoana care pleaca in cursul anului trebuie sa ii retin contravaloarea lor sau nu? Ca nu inteleg! Si care este baza legala?
Norme de aplicare a OUG 8/2009
art.14^1
(1) La sfârșitul perioadei de valabilitate, la data stabilită de angajator sau la data încetării raporturilor de muncă, beneficiarul are obligația să restituie angajatorului voucherele de vacanță pe suport hârtie acordate pentru anul în curs și neutilizate ori necuvenite, potrivit prevederilor legale.
.....
(4) Utilizarea de către beneficiar de vouchere de vacanță pe suport hârtie sau pe suport electronic necuvenite îl va obliga pe acesta la plata contravalorii voucherelor către angajator.