Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Condamnare neexecutata!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Condamnare neexecutata!

Buna,un prieten a avut o condamnare in Italia in 2008-2009,nu stie exact,in lipsa lui,adica a plecat din Italia inainte de incheierea procesului. Fapta a fost facuta in 2007.Nu a mai plecat de atunci din Romania.In 2015 a solicitat cazierul,in baza de date aparea cu ceva,avand si o discutie cu emitentul cazierului: ''Ce ai facut in Italia?,oricum este apa de ploaie'' si ia dat cazierul curat.Mentionez ca a fost in aeropoarte,zboruri interne Cluj -Bucuresti,nu a schimbat adresa de domiciliu,lucreaza in Romania cu contract de munca,practic nu sa ascuns..Intrebarea este daca dupa atatia ani poate parasii tara, fara sa fie oprit in vama,arestat sau ceva?Va multumesc.
CristiGanea, utilizator
Ma ajuta cineva cu un sfat,multumesc!