Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... custodia copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

custodia copilului

daca la divort am obtinut custodia minorului, iar fostul sot nu are stabilit inca dreptul la vizita, pot calatorii in strainatate cu minorul fara acordul acestuia?... daca pot..unde este specificat, in ce lege?... daca nu ...de ce?
Puteti calatorii cu minorul, dar trebuie sa aveti asupra dvs la vama hotararea definitiva si irevocabila prin care a fost stabili ca copilul va este incredintat spre crestere si educare.
Temeiul legal este Legea 248/2005.
Cu hotararea de divort definitiva, unde este dispus de catre instanta ca minorul va este incredintat dvs. spre crestere si educare, puteti calatori oriunde in strainatate, fara sa fie nevoie de acordul sotului. Potrivit art. 43 alin. 1 Cod fam., parintele divortat, caruia i s-a incredintat copilul, exercita cu privire la acesta drepturile parintesti. Alin. 3 al aceluiasi articol arata ca parintele divortat, caruia nu i s-a incredintat copilul, pastreaza dreptul de a avea legaturi personale cu acesta, precum si de a veghea la cresterea, educarea, invatatura si pregatirea lui profesionala.