Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbaterea succesiunii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbaterea succesiunii

Bunica mea a avut o casa in Romania . Ea a decedat in Germania fiind insa atat cetatean german cat si cetatean roman. As dori sa aflu unde trebuie dezbatuta succesiunea, in Romania sau in Germania? As mai dori sa aflu daca persoana care este imputernicita mea are voie sa fie si martorul meu intr-un proces de anularea unei succesiuni in care nu am fost declarata de catre ceilalti mostenitori cu toate ca aveam acelasi drept la mostenire.
Multumesc si astept raspuns.
vind in vedre ca imobilul este in Rominia aici se va dezbate succesiunea privind acel imobil.Nu exista nuici un impediment in a folosi imputernicita ca martor dar nu in procesul pentru care are procura
Legea 36/1995 a notarilor publici si activitatii notariale

Art. 68. alin 2.
În cazul decesului unei persoane care nu a avut ultimul domiciliu în ţară, procedura succesorală se poate îndeplini de notarul public din circumscripţia teritorială a judecătoriei în care defunctul şi-a avut bunurile cele mai importante ca valoare.