Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Am împrumutat o firmă cu bani, dar la bancă am ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Am împrumutat o firmă cu bani, dar la bancă am specificat ,,depunere numerar''. Persoana respectivă refuză să îmi restituie banii, am șanse să-i recuperez?

Buna ziua, am depus de la o persoană fizică pe persoana juridică o sumă de bani fiind ca împrumut doar ca nu am specificat la banca împrumut ci depunere numerar... Persoana respectiva refuza sa imi mai restituie banii, pot face ceva in privinta asta ? Am chitanța de la banca cand am depus banii si eventuali martori care stiu ca i am dat suma respectivă. Multumesc anticipat !
Manuela Rășină, administrator
~ Conținut șters la cerere ~
Da, exista un inceput de dovada scrisa, dovada ce poate fi completata cu martori, interogatorii, alte mijloace de proba.

Asa cum vi s-a sugerat mai sus, promovati o actiune in pretentii, in vederea recuperarii sumei de bani avansate cu titlu de imprumut, si a eventualelor daune -interese.

As vrea sa imi spuneti daca mesajele de pe telefon pot fii considerate ca proba in instanță?! Persoană respectivă zice ca nu pot demonstra ca banii au fost ai mei, ca o sa zică că mi a dat el banii sa ii depun pe firma lui... Am inteles ca trebuie sa vorbesc cu un mediator sau trebuie să acționez direct in instanță? Multumesc
Dvs va sfatuiti cu un av nu va ,,luati," dupa sfaturile persoanei respective fiind evident ca nu are interes ca dvs sa promovati o actiune..,Mesajele pot sa fie admisibile coroborate cu alte probe extrase de cont etc.
Deci as avea câștig de cauză în instanță nu? Multumesc