Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Participare la succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Participare la succesiune

Sunt nepot de var al unchiului si matusei decedati amandoi. Nu au copii si nu au lasat testament. De asemenea si parintii mei sunt decedati. Cand se poate deschide succesiunea si daca pot participa avand in vedere ca sunt inca in viata veri primari ai unchiului meu.
Buna ziua,
Succesiunea se deschide prin decesul celor doi. Asa spune legea.
Dumneavoastra va trebui sa o dezbateti si, idealul este sa o faceti intr-un an de la deschidere (deces)
Dreptul de optiune succesorala trebuie manifestat intr-un an de la deces.

Daca dezbateti succesiunea in termen de 2 ani de la deces, nu mai datorati impozitul de 1%.

Dacă au trecut 2 ani sau mai mulți de la deces, costurile dezbaterii moștenirii persoanei decedate cresc substanțial.

De aceea, pentru a beneficia de costuri mai mici, este recomandat să se dezbată succesiunea în termen de maxim 2 ani de la deces.

Succesiunea de pe urma unei persoane decedate se poate dezbate oricând întrucât legea nu impune un termen limită în acest sens.
Însă, Codul fiscal prevede un termen de maxim 2 ani în care moștenitorii pot solicita dezbaterea succesiunii fără a plăti și impozit către stat.

Costurile dezbaterii unei succesiuni sunt compuse, în principal, din:

- onorariul notarial pentru dezbaterea moșteniri (1) și
- impozitul datorat statului (2)

Taxa notarială este aceeași, indiferent de perioada care a trecut de la decesul persoanei, însă impozitul se va plăti sau nu în funcție de această perioadă.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat