avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am construit un foisor fara autorizatie - la ce amenda ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am construit un foisor fara autorizatie - la ce amenda si ce masuri contraventionale sa ma astept?

Buna ziua,

Am construit in curte un foisor fara autorizatie sau orice alt act. Terenul pe care este construit imi apartine si este in categ de folosinta "curti, constructii" dar este incadrat la spatii verzi si parcuri conform pug-ului (care nu este actualizat de ffff multi ani).

Stalpii de lemn ai foisorului sunt fixati in boltari umpluti cu beton iar intre ei este turnata o bordura de beton. In rest, inauntru sunt puse pavele.

Ce pot sa patesc in caz ca apare o reclamatie la disciplina constructii? Ce amenda risc si ce masuri contraventionale?

Cum as putea rezolva?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:22, 25 Iunie 2018
Puteti primi o amenda de la primarie pentru lipsa autorizatie si dispozitie de demolare.
Cuantumul amenzilor se stabilesc prin hotarari de consiliu local.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Când ați construit acel foișor?
L-am construit anul trecut. De ce?

Se poate face reclamatie daca deja a fost finalizata "constructia" ?
Ultima modificare: Duminică, 24 Iunie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
In materia contraventiilor, aplicarea sanctiunilor se poate face numai intr-un anumit termen.

Legea 50/1991
art.31
Dreptul de a constata contravențiile și de a aplica amenzile prevăzute la art. 26 se prescrie în termen de 3 ani de la data săvârșirii faptei.

Se poate face reclamatie, chiar daca a fost finalizata constructia.
Ultima modificare: Duminică, 24 Iunie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
Am inteles! Multumesc mult!
Cum se poate dovedi ca a fost finalizata discutia acum un an sau acum 3 ani?
Ultima modificare: Duminică, 24 Iunie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Autorizatie dupa construire stelutanicoleta stelutanicoleta Buna ziua! am demolat o magazie la tara si am construit in locul ei o camera. Asta a fost acum 3 ani. Cum mai pot obtine autorizatie de demolare/constructie ... (vezi toată discuția)
Legea 50/1991 art 31, extensie dar am demolat si construit irina cristiana irina cristiana Buna seara! in februarie 2008, am obtinut autorizatie de constuctie a casei dar pentru extensie, adica exista deja o casa de 42m2, pe care eu am demolato si am ... (vezi toată discuția)
Autorizatie de constructie pentru pavele si borduri in curte Cosmin2717 Cosmin2717 Buna ziua! Am inceput in curtea casei lucrarile pentru pavare. am pus bordurile si o parte din pavele. La scurt timp am primit o notificare de la primarie ... (vezi toată discuția)