avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Înființare \"cresa\"
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Înființare "cresa"

Bună ziua.
Am un SRL pe cod caen Alte forme de invatamant nca prin care prestez servicii tip ateliere pentru copii. Împreună cu deținătoarea clubului pentru copii unde tin atelierele, vreau sa deschid și o "cresa". Se poate pe codul meu caen, sau e necesar codul 8891? O pot deschide sub forma de club pentru copii dar sa functioneze in regim de cresa? (Sa oferim mâncare și spațiu de dormit). Se va adresa doar copiilor cu vârste între 1-3 ani, nu va fi și gradinita. Multumesc
Ultima modificare: Duminică, 24 Iunie 2018
DayM, utilizator
Cel mai recent răspuns: Gia15 , utilizator 21:31, 16 Mai 2023
Codul CAEN – 8891 este pentru activități de îngrijire zilnică pentru copii

Activitatea prezentata succint pe care intentionati sa o desfasurati se incadreaza mai degraba celei specifice invatamantului scolar preuniversitar ( daca oferă servicii de educaţie antepreşcolară) - activitatile de atelier, recreative ar fi asimilate

O asemenea activitate risca sa fie sanctionata necesitand acreditare ARACIP si autorizare de la Ministerul Educatiei iar fără ordin de ministru de autorizare, SRL-urile nu au dreptul să desfășoare aceste activități.
Ultima modificare: Duminică, 24 Iunie 2018
ContSters82289, utilizator
Buna ziua, Din cate am observat codul CAEN 8510 este potrivit pentru o creșă, deoarece este pentru “învățământ preșcolar”. Doresc sa imi deschid o gradinita care include copiii cu CES pentru o dezvoltare armonioasa in societate, se poate sa imi spuneti va rog ce cod CAEN trebuie pentru “ALte forme de învățământ nca”? Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cod caen gradinita CLASOR CONSULT CLASOR CONSULT Spuneti-mi si mie va rog, ce cod CAEN crede-ti ca s-ar potrivi pentru o firma care va avea ca activitate principala o gradinita. Eu unul as merge pe 8510 - ... (vezi toată discuția)
In baza carei legi se poate infiinta o gradinita particulara? mihaela2007 mihaela2007 as dori sa infiintez o gradinita prticulara. dupa ce lege ar trebui sa functioneze? (vezi toată discuția)
Gradinita particulara biaene biaene pot infiinta o gradinita particulara in cadrul unei societati comerciale (vezi toată discuția)