Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Înființare \"cresa\"
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Înființare "cresa"

Bună ziua.
Am un SRL pe cod caen Alte forme de invatamant nca prin care prestez servicii tip ateliere pentru copii. Împreună cu deținătoarea clubului pentru copii unde tin atelierele, vreau sa deschid și o "cresa". Se poate pe codul meu caen, sau e necesar codul 8891? O pot deschide sub forma de club pentru copii dar sa functioneze in regim de cresa? (Sa oferim mâncare și spațiu de dormit). Se va adresa doar copiilor cu vârste între 1-3 ani, nu va fi și gradinita. Multumesc
DayM, utilizator
Codul CAEN – 8891 este pentru activități de îngrijire zilnică pentru copii

Activitatea prezentata succint pe care intentionati sa o desfasurati se incadreaza mai degraba celei specifice invatamantului scolar preuniversitar ( daca oferă servicii de educaţie antepreşcolară) - activitatile de atelier, recreative ar fi asimilate

O asemenea activitate risca sa fie sanctionata necesitand acreditare ARACIP si autorizare de la Ministerul Educatiei iar fără ordin de ministru de autorizare, SRL-urile nu au dreptul să desfășoare aceste activități.
ContSters82289, utilizator
Buna ziua, Din cate am observat codul CAEN 8510 este potrivit pentru o creșă, deoarece este pentru “învățământ preșcolar”. Doresc sa imi deschid o gradinita care include copiii cu CES pentru o dezvoltare armonioasa in societate, se poate sa imi spuneti va rog ce cod CAEN trebuie pentru “ALte forme de învățământ nca”? Multumesc