Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenitor legal fara titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenitor legal fara titlu de proprietate

Buna ziua, detin in posesie un teren cu o casa de locuit imprejmuite cu gard. Terenul a apartinut mamei mele, care il are mostenire de la bunicul meu. Mama nu a avut acte de proprietate pentru teren si nici bunicul meu. Nu exista acte de proprietate, ci doar un extras de registru agricol in care apare suprafata de teren inregistrata pe numele mamei mele. Zona in care se afla terenul nu a fost niciodata cooperativizata. In calitate de unic mostenitor legal si posesor al terenului si casei, ce demersuri trebuie sa fac pentru a obtine titlu de proprietate pentru imobil? Multumesc!
Razvan Grigorescu, Avocat
Buna seara,
Trebuie dezbatuta succesiunea si solicitat sa se constate accesiunea imobiliara.
Va multumesc pentru raspuns, dar ce legatura are accesiunea imobiliara cu situatia expusa? Va referiti cumva la uzucapiune? Puteti detalia va rog?

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Trebuie dezbatuta succesiunea si solicitat sa se constate accesiunea imobiliara.

Accesiunea imobiliara? Va referiti cumva la uzucapiune? Puteti detalia va rog?