Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... resurse umane
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

resurse umane

Dacă un angajat ocupă postul de contabil şef cu studii medii poate fi trecut ca economist studii superioare după terminarea Facultăţii de ªtiinţe Economice,cursuri ID,cu durata de 3 ani din cadrul Universităţii de Vest *Vasile Goldiş*,fără masterat.
Maria 60
Ordinul/Ordinele ministrului muncii si protectiei sociale privind aprobarea COR specifica: CONTABIL SEF. Nivelul de instruire: - (nedefinit; superior dar nu neaparat)
Legea Contabilitatii contine urmatoarele prevederi:
(2) Persoanele prevazute la art. 1 organizeaza si conduc contabilitatea, de regula (dar nu obligatoriu), în compartimente distincte, conduse de catre directorul economic, contabilul-sef sau alta persoana împuternicita sa îndeplineasca aceasta functie. Aceste persoane trebuie sa aiba studii economice superioare si raspund împreuna cu personalul din subordine de organizarea si conducerea contabilitatii, în conditiile legii.
Exiasta o neconcordanta intre cele doua documente ce ofera loc de interpretari.
La intrebarea dumneavoastra se poate raspunde pozitiv sau negativ, in functie de interesul fiecaruia.In speta de fata depinde de sefii dumneavoastra.