Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie la sfarsitul facultății si angajarea imediata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie la sfarsitul facultății si angajarea imediata

Buna ziua! As vrea sa va prezint situatia mea de fata si, in caz ca puteti, sa imi răspundeți la intrebare. Timp de 3 ani de zile am luat pensie de urmaș din urma decesului tatalui meu. Anul acesta termin facultatea si imediat dupa terminarea examenelor ma voi angaja. Întrebarea mea este ce demersuri trebuie sa fac cu pensia ? În momentul în care ma voi angaja se va suspenda automat, sau trebuie sa merg să anunt... sau, cum am mai citit pe diverse site-uri, va continua primirea pensiei pana in octombrie cand s-ar suspenda din cauza neducerii adeverinței de continuare a studiilor ?
Legea 263/2010

Art.114

(2) În situația copilului, beneficiar al unei pensii de urmaș, în condițiile prevăzute la art. 84 lit. b), care nu face dovada continuării studiilor, plata pensiei se suspendă începând cu data de 1 octombrie a anului în curs.

Art.84 lit.b)
b) dacă își continuă studiile într-o formă de învățământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăși vârsta de 26 de ani;

Se intelege:
Plata pensiei se suspendă începând cu data de 1 octombrie a anului în curs.