Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Procedeaza corect patonul?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Procedeaza corect patonul?

Am inteles ca patronul daca vrea da bonuri de masa deci nu e o lege scrisa sa acorde angajatului bonuri .Dar daca iti da bonurile si din nefericire iti se intampla ceva si intri in medical legea te obliga sa dai bonurile inapoi ca astfel savârșești o contraventie.
Dar daca stai mai mult la serviciu de exemplu eu lucrez de la 7:30 la 16::40 si luna trecuta am lucrat de la7:30 la 17:30 si salariul meu a fost 1230 lei.aici Patronul a procedat corect cand pe fluturas era salariu brut 2000lei in loc de 1900lei si cu opriri salariul a ajuns sa iau 1230.lei ?cat este o ara peste program?
Dragomir lorena ionelia, utilizator
Intr-adevar, legea nu-l obliga pe angajator sa acorde tichete de masa.

Pe durata cat un salariat se afla in concediu pentru incapacitate temporara de munca nu se acorda tichete de masa.

La un salariu brut de 2000 lei ,netul ar fi de 1219 lei.
[ link extern ] /