avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Cumparare masina din Germania pe firma
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Cumparare masina din Germania pe firma

Buna ziua
Am o firma de transport marfuri, sunt platitor de TVA si inregistrat cu servicii intracomunitare
daca vreau sa cumpar o masina veche din Germania in valoare de 25.000 eur trebuie sa platesc TVA?
unde o declar ? in 390 ?
multumesc
Ultima modificare: Joi, 5 Iulie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: RMR2018 , utilizator 16:23, 28 Iunie 2018
Sunteti inregistrat normal in scopuri de tva cf art 316 CF?
da
Daca cel care vi-o vinde este inreg in scopuri de TVA in Germania, atunci e posibil sa fie vorba de o achiz. intracomunitara si o declarati in D390. In acest caz inreg TVA-ul datorat prin taxare inversa, fara a efectua plata efectiva.
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Import china prin germania animis animis Buna, Ce parere avet de urmatoarea situatie: import marfa din China dar transportul se face via Hamburg, in Hamburg facandu-se si formalitatile vamale. Am ... (vezi toată discuția)
Regim special masini second hand-declaratii, inregistrari miha1978 miha1978 Buna ziua! Va rog, daca se poate, sa ma ajutati cu un raspuns la o intrebare legata de urmatoarea situatie: Reprezint o firma din Romania neplatitoare de ... (vezi toată discuția)
Factura fara tva ue dragalina2006 dragalina2006 buna ziua am o firma care efectueaza transport intracomunitar. soferul a cumparat in luna septembrie piese de schimb din Germania. factura a fost fara tva. ... (vezi toată discuția)