Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Cumparare masina din Germania pe firma
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Cumparare masina din Germania pe firma

Buna ziua
Am o firma de transport marfuri, sunt platitor de TVA si inregistrat cu servicii intracomunitare
daca vreau sa cumpar o masina veche din Germania in valoare de 25.000 eur trebuie sa platesc TVA?
unde o declar ? in 390 ?
multumesc
george-neagu, moderator
Sunteti inregistrat normal in scopuri de tva cf art 316 CF?
da
Daca cel care vi-o vinde este inreg in scopuri de TVA in Germania, atunci e posibil sa fie vorba de o achiz. intracomunitara si o declarati in D390. In acest caz inreg TVA-ul datorat prin taxare inversa, fara a efectua plata efectiva.
Multumesc