Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum se poate rezolva? Apometru de apă caldă montat ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum se poate rezolva? Apometru de apă caldă montat pe conducta de apă rece

Buna ziua.
Pe teava de apa rece, vecinul si a montat un apometru de apa calda si transite indexul de apa rece ( inregistrat de apometrul de apa calda, care lucreaza pe alte valori). E corect, fata de restul locatarilor? Ce se poate face ca sa fie corect, fata de restul locatarilor?
Puteti sesiza asociatia de locatari/ proprietari ca citirea lunara de apa rece consumata, transmisa de vecinul dvs. la asociatie pentru facturare este eronata.
Administratorul ii poate cere sa-si schimbe apometrul si daca nu se conformeaza sa-i factureze consumul de apa rece la pausal.
Normal asociatia de proprietari ,periodic ar trebui sa faca verificari la toti consumatorii sa constatate daca instalatiile sunt corecte,daca contoarele sunt in perioada de valabilitate metrologica daca functioneaza,daca au sigiliile

In speta dv se impune ca reprezentantii asociatieid e proprietari sa faca verificari la apartamnetul respectiv sa impuna proprietarului sa instaleze contoar de apa distinct pentru apa rece si calda
Contorul de apa calda inregistreaza consumul identic cu cel de apa rece
In speta ,nu se poate discuta despre eventuala sustragere de la contorizare corecta sau fapta sub incidenta legii
Diferenţa între apometrele de apă caldă şi rece nu se referă la modul de înregistrare al consumului ci la materialele din care sunt făcute.
Apometrul de apă caldă e proiectat şi realizat astfel ca să poată rezista la temperatura apei calde (60-70 grade teoretic).
Aşa cum a spus şi @ynocentta apometrele înregistrează la fel.
DIn specificatiile apometrelor de apa rece si de apa calda, rezulta ca este importanta si temperatura si debitul fluidului care trece prin aparat asa incat el sa inceapa sa inregistreze consumul, respectiv , De ce la bloc nu se monteaza pe teava de apa rece apometrul pentru apa "calda"?