Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Se poate pune ipoteca pe o parte a capitalului social?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Se poate pune ipoteca pe o parte a capitalului social?

Se poate pune ipoteca pe o parte a capitalului social? Este vorba de un teren adus ca aport la capitalul social. Multumesc.
personal, cred ca da.
Si eu spun ca Juristnet...
Gabriela Mihai, Avocat
pai sa vedem ce spune codul civil cu privire la ipoteca: Art. 1746. Ipoteca este un drept real asupra imobilelor afectate la plata unei obligatii. de unde rezulta ca se poate pune ipoteca pe acel teren cu conditita ca acesta sa se afle in circuitul civil (sigur se afla). acum tu stii ce fel de ipoteca este: legala sau conventionala.
Multumesc pentru raspunsuri.