Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Unde se poate reclama instigarea la violență asupra ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Unde se poate reclama instigarea la violență asupra minorilor, în spațiul public?

Pe pagina pastorului Pastorul Cristian Bărbosu, de la biserica Harvest Arad, predică despre metodele de disciplinare a copiilor, plecând de la premisa că orice copil e „virusat de păcat”: „Pruncii tăi or fi ei lumina ochilor tăi, dar fiecare copil născut pe Terra e virusat de păcat. Asta înseamnă că are o natură care e rebelă nu numai faţă de Dumnezeu, ci şi faţă de părinţi şi de ascultare. Virusul acesta al manipulării îl au şi ei. Şi te vor testa la maxim, fiindcă vor găsi căi şi justificări posibile să evite orice regulă sau pedeapsă.”

Dintre metodele de disciplinare nu lipseşte nici pedeapsa corporală:
„Şi, nu în ultimul rând, o ultimă formă, cea mai controversată dintre toate: nuiaua sau, pentru unii, lingura de lemn sau cureaua. Pedeapsa corporală.
Pe de o parte, o metodă controversată, fiindcă, pe bună dreptate, sunt părinţi care abuzează, agresează fizic copiii cu violenţă, ceea ce nu-i nici biblic, nu-i nici sănătos. Pe de altă parte, există trendul acesta de a elimina pedeapsa corporală în totalitate. Ei, abuzurile nu pot nega aspectul benefic al pedepsei corporale, care, atunci când e făcută cu înţelepciune şi stăpânire de sine, aduce rod. Proverbe 13, versetul 24: «Cine cruţă nuiaua urăşte pe fiul său, dar cine îl iubeşte îl pedepseşte îndată». Proverbe 29, 15: «Nuiaua şi certarea dau înţelepciune, dar copilul lăsat de capul lui face de ruşine mamei sale».”

[ link extern ] /

Minutele 44-59.

Mi se pare flagrant instigare la rele tratamente aplicate minorului. Carei instituții se poate sesiza așa ceva?
~ Conținut șters la cerere ~