Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Avocat din oficiu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Avocat din oficiu

Bună seara. Unde ,sau cu cine pot vb .Am nevoie de un Avocat din oficiu.Ptr un proces la jud Cornetu de divorț.Ce pot FC Va multumesc
Buna seara,
Va trebui sa formulati o cerere de ajutor public juduiciar
Buna seara!

HOTĂRÂRE

Avand in vedere obligatia Baroului Bucuresti de a organiza functionarea serviciilor
de asistenta judiciara pe langa fiecare judecatorie din raza sa de competenta,
Tinand cont de normele obligatorii continute de art. 10 alin (3) din Legea nr.
51/1995 pentru organizarea şi exercitarea profesiei de avocat, republicata,
In baza dispozitiilor art. 56 alin. (2) lit a) din Legea nr. 51/1995 pentru organizarea
şi exercitarea profesiei de avocat, republicata,
In temeiul prevederilor art. 73 alin (3) din Statutul profesiei de avocat,
CONSILIUL BAROULUI BUCURESTI
HOTĂRĂŞTE:
Art. 1 – Se infiinteaza Serviciile de Asistenta Judiciara de pe langa Judecatoria Buftea si
Judecatoria Cornetu, judetul Ilfov.
Art. 2. – Se mandateaza consilierii coordonatori ai Serviciului de Asistenta Judiciara sa
organizeze functionarea acestor servicii.
Art. 3 – Compartimentele S.A.J si Secretariat-Cancelarie si Dezvoltare Resurse Umane
vor aduce la indeplinire dispozitiile prezentei hotarari.
Art. 4 – Prezenta hotarare se aduce la cunostinta publica prin afisare si publicare pe site-ul
baroului.

CONSILIUL BAROULUI BUCURESTI
DECAN,
Av. Ion ILIE-IORDACHESCU
Nr. 020/21.06.2011
Formulati o cerere, in cadrul dosarului de divort, de ajutor public judiciar si depuneti dovezi ale veniturilor dv.! Daca instanta va admite cererea, va trimite adresa la Baroul Ilfov care va desemna un avocat din oficiu pt.dosarul dv.