Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... exista hartuirea, discriminarea in codul penal?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

exista hartuirea, discriminarea in codul penal?

Nu stiu cum am ramas cu impresia in urma celor citite in ultima vreme ca aceste fapte sunt prevazute de codul penal, insa, daca e adevarat, am pierdut informatia.
Care sunt va rog articolele din codul penal, daca exista, ce privesc hartuirea si discriminarea?
Hartuirea nu se regaseste in actualul Cod penal .Iar discriminarea se poate regasi de exemplu, in art. 247 - abuzul in serviciu prin ingradirea unor drepturi( crearea unor situatii de inferioritate pe temei de rasa ,nationalitate, religie, limba, etc) . Fapta insa este una cu subiect activ calificat, respectiv functionarul public.
Consiliul Naţional pentru Combaterea Discriminării (CNCD) este o agenţie a Guvernului României, formată în 2001 prin HG 1194/2001. Rolul consiliului este combaterea şi sancţionarea discriminării de toate formele din România, inclusiv pe bază de etnie, naţionalitate, vârstă, religie, sex, orientare sexuală, statut HIV, statut social, etc. CNCD-ul interpretează şi aplică legea anti-discriminare din România, şi Consiliul a primit puteri sporite ca parte din amendamentul din 2006 la legea împotriva discriminării.

Din pacate , hartuirea nu este incriminata in actualul Cod Penal.
Consilier juridic Dana Maxim, Mediator
Directoarea ANES se incadreaza in categoria functionarilor publici din moment ce este platita din buget?