avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plangere hartuire la locul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plangere hartuire la locul de munca

Unde pot depune o plangere privind hartuirea pshihica la locul de munca?
Si ce legislatie exista privind acest lucru?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:44, 22 Noiembrie 2010
Dreptul international al muncii prevede ca fenomenele de hartuire sunt percepute ca atentate severe la principiile fundamentale ale egalitatii de sanse si al respectului pentru demnitate la locul de munca
In dreptul roman,L nr 202/2002,privind egalitatea de sanse intre femei si barbati ,a preluat standarde comunitare si a sigurat structurarea unui sistem juridic de promovare a egalitatii intre sexe
prevederea legala stipuleaza ca in situtai in care angajatul,partea carea preciaza ca este hartuita ,poate proba temeinic actiunea prin care apreciaza ca este lezata in drepturile si interesele legal prevazute ,ca este discriminata,poate sesiza/reclama angajatorul
Ultima modificare: Luni, 22 Noiembrie 2010
ynocentta, utilizator
cindi81 a scris:

Unde pot depune o plangere privind hartuirea pshihica la locul de munca?
Si ce legislatie exista privind acest lucru?


Potrivit legislaţiei, hărţuirea morală la locul de muncă este considerată o formă de discriminare, ea presupunând atât violenţă fizică, dar şi psihică.
Puteti depune sesizare la :
- Inspectia Muncii
- ANES - Agentia Nationala pentru Egalitatea de Sanse intre Femei si Barbati.
- CNCD - Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reclamatie impotriva anes w0lfshad3 w0lfshad3 Am fost tratat cu neseriozitate de catre ANES si voi face reclamatie in acest sens. Pe scurt, mi s-a specificat ca nu pot luat legatura cu un jurist fiindca a ... (vezi toată discuția)
Relatii de serviciu intre angajatori si angajati cezar_70 cezar_70 buna seara...am o intrebare va rog frumos....in legislatia romaneasca este sanctionat mobbing-ul?...multumesc (vezi toată discuția)
Exista o lege impotriva hartuirii la locul de munca? Constantin 1958 Constantin 1958 Cum poate fi sanctionata juridic hartuirea la locul de munca?Multumesc! (vezi toată discuția)