Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plangere hartuire la locul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plangere hartuire la locul de munca

Unde pot depune o plangere privind hartuirea pshihica la locul de munca?
Si ce legislatie exista privind acest lucru?
Dreptul international al muncii prevede ca fenomenele de hartuire sunt percepute ca atentate severe la principiile fundamentale ale egalitatii de sanse si al respectului pentru demnitate la locul de munca
In dreptul roman,L nr 202/2002,privind egalitatea de sanse intre femei si barbati ,a preluat standarde comunitare si a sigurat structurarea unui sistem juridic de promovare a egalitatii intre sexe
prevederea legala stipuleaza ca in situtai in care angajatul,partea carea preciaza ca este hartuita ,poate proba temeinic actiunea prin care apreciaza ca este lezata in drepturile si interesele legal prevazute ,ca este discriminata,poate sesiza/reclama angajatorul
ynocentta, utilizator
cindi81 a scris:

Unde pot depune o plangere privind hartuirea pshihica la locul de munca?
Si ce legislatie exista privind acest lucru?

Potrivit legislaţiei, hărţuirea morală la locul de muncă este considerată o formă de discriminare, ea presupunând atât violenţă fizică, dar şi psihică.
Puteti depune sesizare la :
- Inspectia Muncii
- ANES - Agentia Nationala pentru Egalitatea de Sanse intre Femei si Barbati.
- CNCD - Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii