avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 242 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce pateste procurorul care...?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce pateste procurorul care...?


Ce pateste procurorul care nu raspunde niciodata la plangerea impotriva ordonantei de clasare?
Dar cel care refuza sa imi comunice stadiul anchetei si accesul la dosar?
Dar cel care refuza sa raspunda la solicitarea de a-mi pune la dispozitie toate filele dosarului?
Cel mai recent răspuns: tgeorgescu , utilizator 00:52, 10 Iulie 2018
Pentru toate cele mentionate de dvs. puteti depune o sesizare scrisa, cu nr. de inregistrare/ data la prim-procurorul parchetului respectiv.
Puteti sesiza si Inspectia Judiciara din cadrul CSM.
Da, o sesizare CSM ar putea fi utila.
Multumesc. Deci 3 sesizari? Sunt 3 dosare, la 3 Parchete din 3 judete.
Ma intreb daca e ceva obisnuit sau numai eu am bafta sa dau peste asemenea situatii.
Procurorii nu pot face din rahat bici. Deci nu e automat rea-credinta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tragerea la raspundere a procurorului flomrco47 flomrco47 Exista posibilitatea legala prin care pot trage la raspundere un procuror care si-a indeplinit sarcinile cu rea-credinta? Pot face o plangere impotriva lui ? ... (vezi toată discuția)
Cum se sesizează inspectia judiciara DuTity DuTity Buna ziua, As avea nevoie urgent sa știu cum pot intocmi o sesizare către Inspectia Judiciara, impotriva procurorului care a clasat un dosar de posibil omor ... (vezi toată discuția)
O noua actiune? handsu handsu Respingerea aplicarii legilor a caror constitutionalitate a fost stabilita de Curtea Constitutionala , char la recurs , constituie depasirea/neindeplinirea ... (vezi toată discuția)