Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce pateste procurorul care...?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce pateste procurorul care...?

Ce pateste procurorul care nu raspunde niciodata la plangerea impotriva ordonantei de clasare?
Dar cel care refuza sa imi comunice stadiul anchetei si accesul la dosar?
Dar cel care refuza sa raspunda la solicitarea de a-mi pune la dispozitie toate filele dosarului?
Pentru toate cele mentionate de dvs. puteti depune o sesizare scrisa, cu nr. de inregistrare/ data la prim-procurorul parchetului respectiv.
Puteti sesiza si Inspectia Judiciara din cadrul CSM.
Da, o sesizare CSM ar putea fi utila.
Multumesc. Deci 3 sesizari? Sunt 3 dosare, la 3 Parchete din 3 judete.
Ma intreb daca e ceva obisnuit sau numai eu am bafta sa dau peste asemenea situatii.
Procurorii nu pot face din rahat bici. Deci nu e automat rea-credinta.