Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... spatiu care este protejat ca monument istoric - ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

spatiu care este protejat ca monument istoric - cuantum prejudiciu /despagubiri ?

Buna dimineata !

Va rugam sa ne ajutati cu un sfat, cum ar trebui sa se procedeze in urmatoarea situatie:
- intrucat o persoana fizica a construit /ridicat un monument funerar in cimitirul satesc, fara aprobari si fara autorizatie intr-un spatiu care este protejat ca monument istoric, Politia i-a facut Dosar penal.
- Politia a spus ca institutia care este un spatiu care este protejat ca monument istoric a fost afectata ca imagine si ca va trebui sa se constituie parte civila vatamata. Monumentul funerar nu este pe terenul institutiei ...
Va rugam sa ne spuneti:
1. - orice persoana /cetatean al satului nu mai poate sa isi faca un mormant ?
2. - institutia sa se constituie parte vatamata in acel Dosar penal ?
3. - pentru afectare imagine, cat ar putea sa ceara ca despagubiri institutia ? Exista undeva un calcul /un plafon care poate fi cerut ca prejudiciu ?
oanaportar, utilizator
Nimeni nu are voie sa-si faca mormant fara aprobarea celor care au caderea sa aprobe acest lucru (de obicei administratia cimitirului, dar legea bate administratia cimitirului).
Ma puteti ajuta va rog frumos
si cu un raspuns la celelalte probleme ?