Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cass in declaratia 212 venit din dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cass in declaratia 212 venit din dividende

Buna seara,
Am o societate la care unul din asociati este si pensionar, In anul 2017 a ridicat dividende in val de 35724 lei. Deoarece depaseste plafonul de 22800 lei,va trebui sa-i completez formularul 212.
Intrebarea mea este,la ce fel de venit trebuie sa completez,pt ca in formular la categ de venit,nu gasesc nimic legat de dividente sau dobanzi.Va multumesc pentru sprijin
george-neagu, moderator
~ Conținut șters la cerere ~
nu va suparati,am intrat pe form 212 si cred ca la categoria de venit eu nu gasesc venituri din investitii,pot sa l trec col10.Transferul titlurilor de valoare și orice alte operațiuni cu instrumente financiare, precum și transferul aurului financiar
este ok?
va multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
dna va multumesc pentru ajutor
mai am o intrebare:
in cazul unei persoane care in anul 2017 a avut venituri din conventie civila,cred ca si ea,va trebuii sa depuna formularul 212.

inca o data va multumesc