avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sofer autocamion/masina de mare tonaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sofer autocamion/masina de mare tonaj

Buna ziua,

Am dori sa angajam in cadrul societatii noastre un sofer autocamion/masina de mare tonaj cod COR. Am dori sa stim unde este precizata definitia masinilor de mare tonaj, care este temeiul legal.Daca cunoasteti cumva si daca sunt necesare anumite licente pe care trebuie sa le aiba soferii ce vor conduce astfel de masini va rog sa mi le comunicati.

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: trope_doi , utilizator 15:05, 4 Noiembrie 2009
As avea nevoie de putin ajutor. Chiar nu stie nimeni nimic in legatura cu acest subiect?
poate gasiti ceva in codul rutier
daca va intereseaza ce prevede COR - IV. 8.3.2. GRUPA MINORA 832
Conducatori auto


Conducatorii auto conduc, potrivit regulilor de circulatie, autovehicule de capacitati diferite, in transportul de marfuri si persoane; categoriile de vehicule pe care le conduc sunt: motociclete, autoturisme si camionete, autobuze, troleibuze, tramvaie, autocamioane si masini de tonaj mare.
Grupe de baza componente:

8321 Conducatori de motociclete
8322 Soferi de autoturisme si camionete
8323 Conducatori de autobuze, troleibuze si tramvaie
8324 Soferi de autocamioane si masini de mare tonaj
Poate va ajuta informatiile de la adresa:
[ link extern ] )

[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cod cor TAXFIN ACCOUNTING SRL TAXFIN ACCOUNTING SRL Ce studii sau calificare trebuie sa aiba o persoana ca sa o pot incadra ca sofer pe un buldoexcavator? Si care este codul COR ? Va multumesc. (vezi toată discuția)
Codul cor mihaela495 mihaela495 Pentru ca o SC sa angajeze o persoana pe postul de conducator auto este neaparat nevoie ca acea persoana sa aiba studii medii( liceale sau bacalaureat)? Sau ... (vezi toată discuția)
Ordinul 50/1990 vioreldanaila vioreldanaila cine pa poate ajuta cu ordinul 50/1990 privind calcul grupei de munca a personalului civil care a lucrat la M.Ap.N., anexa nr. 2 completa, mai precis punctele ... (vezi toată discuția)