Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum se face cresterea pentru pesia de urma + pensia de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum se face cresterea pentru pesia de urma + pensia de CAP pentru limita de varsta

Mama, incepand din 1992 are pesie de urmas dupa tata de 320 lei, iar pensia dansei pentru limita de varsta este de 450 lei. Pensia de urmas nu a crescut niciodată, în timp ce cea de CAP a crescut.
In luna iulie 2018 pensia de urmaș nu a crescut, iar cea de CAP a crescut cu 10%.
Legea spune ca, începând cu 1 iulie 2018, va creşte pensia minimă de la 520 de lei la 640 de lei. Ori pensia mamei este sub 520 lei.
Cum ar fi trebuit să se facă mărirea?
Menționez că asa se acorda la acea vreme pensia: și de urmaș și de limită de vârstă. NU este o greșeală. Din teama de a nu plăti bani în plus, m-am informat la Casa de pensii si mi s-a spus ca este corect, deoarece, la vremea pensionarii mamei mele se acorda si pensie de urmas, deoarece cele doua pensii erau din sectoare diferite.
Vă mulțumesc pentru răspunsuri
Nu este nicio greseala.
Indemnizatia minima pentru pensionari se acorda doar atunci cand veniturile totale nu depasesc 640 de lei.