Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... poprire
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

poprire

buna ziua.mi/au blocat cardul de salar pentru o poprire. Unde trebuie sa ma duc sa il deblochez si cat imi poate oprii din salar.Sunt sofer de tir si am si diurna.Poate sa se atinga si de diurna sau numai de salarul minim?Multumesc.
Bună ziua,
Cardul vi se va debloca doar după achitarea sumei datorate pentru care vi s-a instituit poprirea. Vi se vor lua sume de bani din tot ce intră pe acel card, fără distincţie.
O zi bună!
diurna imi intra pe alt card ,in euro,am inteles ca poate opri doar pana la a treia parte din salarul in lei care este pe alt card.Diurna insemnand hrana zilnica se poate atinge de ea?cum se poate sa imi opreasca tot salarul ,cu ce traim pana termin poprirea/nu e lege?
Nu va va popri tot salariul, ci lunar cate o suma pana la stingerea debitului. Nu stiu daca 1/3 ca nu stiu ce alte obligatii mai aveti.
Poprirea contului in care intra diurna, teoretic, se poate face. Ar trebui sa verificati la banca daca s-a facut. Se poate contesta in instanta.