Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna la cumul de functii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna la cumul de functii

Buna ziua ! Sunt angajata cu 1/2 norma , intr-o unitate ,cu cumul de functii. Avnd concediu de odihna la functia de baza, am facut cerere si unde sunt angajata cu cumul. De acolo mi s-a comunicat ca in perioada concediului de odihna, la cumul trebuie facut cerere de concediu fara plata . Este corect?
Lanivia2001@yahoo. com, utilizator
Ambii angajatori sunt din sectotul bugetar?
Da sunt in sectorul bugetar. Functia de baza subventie de la bugetul local si cumului bugetul de stat ( scoala )
HG 250/1992
art. 3
(1) Salariații care indeplinesc prin cumul, pe linga functia de baza, cu o norma întreaga, o alta functie, au dreptul la concediul de odihnă platit numai de la unitatea în care au functia de baza. Unitatea în care salariații cumuleaza le va acorda, la cerere, un concediu fără plata pentru zilele de concediu de odihnă primite de la cealalta unitate.
....
Multumesc!