Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Transfer
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Transfer

Buna ziua. Am doi baieti gemeni care au intrat la licee diferite As putea sa-l transfer pe cel cu media mai mica la liceu unde a intrat cel cu media mai mare . Mediile cu care au intrat sunt 6,50 si 7,26 . Va multumesc
Puteti depune o cerere la Inspectoratul scolar judetean, cu nr. de inregistrare/ data.
1. Transferul elevilor se face cu aprobarea consiliului de administrație al unității de învățământ la care se solicită transferul și cu avizul consultativ al consiliului de administrație al unității de învățământ de la care se transferă.

2. În învățământul profesional, liceal sau postliceal, inclusiv în învățământul profesional și tehnic dual, aprobarea transferurilor la care se schimbă filiera, domeniul de pregătire, specializarea/calificarea profesională este condiționată de promovarea examenelor de diferență.

3. Asadar , cererea de transfer se depune la unitatea de invatamant la care se solicita transferul.