avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Adeverință :perioadă si salariu tarifar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Adeverință :perioadă si salariu tarifar

Bună ziua,
Firma la care am lucrat a fost radiata. La solicitarea unei adeverințe de salariu tarifar ,fostul angajator mi-a spus ca mă poate ajuta doar cu statele de plată (adeverinta nu poate sa imi elibereze).
Va rog,cum procedez pentru a obține adeverința cu salariu tarifar?
Mentionez ca im trebuie aceasta adeverinta la Casa de pensii.(pe o perioadă de 1,4 ani mi s-a cerut sa aduc adeverință pentru valorificarea salariului)
Mulțumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 9 Ianuarie 2019
Fdl1969, utilizator
Cel mai recent răspuns: Fdl1969 , utilizator 09:31, 10 Ianuarie 2019
Despre ce perioada este vorba?
Perioada 01.07.1995-01.05 1997. In culegere date din carnetul de munca operatorul de la casa de pensii a trecut la Mod Plată Tip perioadă 01.07.1995-01.05.1997 SaIN(salariu necunoscut)desi in cartea de munca era trecut un salariu..fiind iesita la pensie pentru limita de vârstă. In urma revizuirii dosarului de pensionare(perioada 01.07.1995-01.05.1997 la Mod Plată am cerut trecerea salariului din cartea de munca),cei de la casa de pensii au răspuns " pentru valorificarea salariului in perioada 01.07.1995-01.05.1997 veți prezenta adeverință in care sa menționeze: perioada si salariu tarifar"....consideră o suspiciune la salariul trecut in cartea de muncă din perioada respectivă.
Ultima modificare: Joi, 10 Ianuarie 2019
Fdl1969, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Carnet de munca-interpretare date morosanucarmen morosanucarmen In carnetul meu de munca vechi este urmatoarea notare: 01.01.1993-salariu tarifar 25 000 +salariu de merit, conf. HG....2 500 12.08.1993-salariul tarifar 30 ... (vezi toată discuția)
Buletinul de calcul al pensiei morosanucarmen morosanucarmen Sint pensionata anticipat partial incepind cu august 2009. Dupa lungi discutii cu casa de pensii, am reusit sa obtin Buletinul de calcul al pensiei unde am ... (vezi toată discuția)
Pensionare - inregistrare neinteligibila in carnetul de munca balan_ioan_bn balan_ioan_bn Daca salariul tarifar de încadrare dintr-o înregistrare din Cartea de Munca este interpretabil (cifre înghesuite), se poate invoca Temeiul legal din acea ... (vezi toată discuția)