Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Adeverință :perioadă si salariu tarifar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Adeverință :perioadă si salariu tarifar

Bună ziua,
Firma la care am lucrat a fost radiata. La solicitarea unei adeverințe de salariu tarifar ,fostul angajator mi-a spus ca mă poate ajuta doar cu statele de plată (adeverinta nu poate sa imi elibereze).
Va rog,cum procedez pentru a obține adeverința cu salariu tarifar?
Mentionez ca im trebuie aceasta adeverinta la Casa de pensii.(pe o perioadă de 1,4 ani mi s-a cerut sa aduc adeverință pentru valorificarea salariului)
Mulțumesc.
Fdl1969, utilizator
Despre ce perioada este vorba?
Perioada 01.07.1995-01.05 1997. In culegere date din carnetul de munca operatorul de la casa de pensii a trecut la Mod Plată Tip perioadă 01.07.1995-01.05.1997 SaIN(salariu necunoscut)desi in cartea de munca era trecut un salariu..fiind iesita la pensie pentru limita de vârstă. In urma revizuirii dosarului de pensionare(perioada 01.07.1995-01.05.1997 la Mod Plată am cerut trecerea salariului din cartea de munca),cei de la casa de pensii au răspuns " pentru valorificarea salariului in perioada 01.07.1995-01.05.1997 veți prezenta adeverință in care sa menționeze: perioada si salariu tarifar"....consideră o suspiciune la salariul trecut in cartea de muncă din perioada respectivă.
Fdl1969, utilizator