Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Decizii CC
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Decizii CC

Buna ziua! Daca o Decizie CC intra in vigoare in anul 2017,se aplica in anul 2018,penteu un proces inceput in anul 2016 ,aflat pe rol si data prezentei intrebari? In speta este vorba despre Decizia 369/2017 ,cu privire la cererile evaluabile in bani; din paragraful 32,si din incheiere,inteleg ca este obligatorie. Multumesc anticipat!
Decizia Curții Constituționale, fără a produce efecte retroactive trebuie aplicată, de la data publicării acesteia, în toate litigiile în care hotărârea judecătorească ce tranșează litigiul nu a devenit definitivă.
[ link extern ]
Buna seara!
In cazul dvs. nu se aplica aceasta decizie deoarece procesul a fost inceput in 2016, adica anterior publicarii deciziei in Monitorul Oficial.

In sedinta din 18 iunie 2018, Inalta Curte de Casatie si Justitie – Completul pentru dezlegarea unor chestiuni de drept in materie civila a pronuntat Decizia nr 52 in dosarul nr. 866/1/2018 prin care a hotarat:

“Admite sesizarile conexate formulate de Curtea de Apel Bucuresti - Sectia a IV-a civila in dosarul nr. 41380/299/2016, Inalta Curte de Casatie si Justitie - Sectia I civila in dosarul nr. 6892/101/2014 si Curtea de Apel Bucuresti - Sectia a V-a civila in dosarul nr. 529/2/2018, privind pronuntarea unei hotarari prealabile si, in consecinta, stabileste ca:

In interpretarea si aplicarea dispozitiilor art. 27 din Codul de procedura civila, cu referire la art. 147 alin. (4) din Constitutia Romaniei, efectele Deciziei Curtii Constitutionale nr. 369 din 30 mai 2017 se produc cu privire la hotararile judecatoresti pronuntate dupa publicarea acesteia in Monitorul Oficial al Romaniei, in litigiile evaluabile in bani de pana la 1.000.000 lei inclusiv, pornite ulterior publicarii deciziei (20 iulie 2017). Obligatorie, potrivit dispozitiilor art. 521 alin. (3) din Codul de procedura civila.”

Cornel Vasile a scris:

Decizia Curții Constituționale, fără a produce efecte retroactive trebuie aplicată, de la data publicării acesteia, în toate litigiile în care hotărârea judecătorească ce tranșează litigiul nu a devenit definitivă.
[ link extern ]
[/quot
Multumesc pentru raspuns,dar chiar in Raport,stiti la ce ma refer,instanta superioara spune ca nu se aplica.