Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recurs admisibil sau nu?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Recurs admisibil sau nu?

buna ziua,

am castigat la Tribunal in apel in martie 2019 pe inghetare curs si clauze abuzive. Banca a facut recurs. Dupa noul cod civil este admisibil?
Buna seara,
Daca in decizia de apel scrie cu recurs, atunci au voie
Daca scrie definitiva atunci NU!
Buna seara, scrie definitiva dar tot au facut recurs...
BasilM, utilizator
Buna seara,
E treaba lor dar ... va fi respins ca inadmisibil.
Cand va va veni motivarea recursului, in intampinare, ridicati exceptia inadmisibilitatii.
Trebuie să se bazeze si sa dovedească ca instanta a încălcat legea.
Probabil ca au o miză mare daca se forțează asa.
extras:
DECIZIA CCR NR. 874/18.12.2018

55. Prin aceeasi decizie, paragraful 32, Curtea a statuat ca efectul constatarii ca neconstitutionala a acestei sintagme este acela ca, de la data publicarii deciziei in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, urmeaza a se aplica prevederile art. XVIII alin. (2), in sensul ca sunt supuse recursului toate hotararile pronuntate, dupa publicarea Deciziei nr. 369 din 30 mai 2017 in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, in cererile evaluabile in bani, mai putin cele exceptate dupa criteriul materiei, prevazute expres in tezele cuprinse de art. XVIII alin. (2) din Legea nr. 2/2013.

56. Asadar, in decizia mentionata, Curtea Constitutionala nu a facut nicio distinctie, in privinta efectelor deciziei sale de admitere, intre procesele in curs sau procesele incepute dupa publicarea deciziei in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, ci, in acord cu dispozitiile art. 147 alin. (4) din Constitutie, referitoare la obligativitatea pentru viitor a deciziilor Curtii Constitutionale, a statuat in mod expres ca toate hotararile judecatoresti pronuntate dupa publicarea in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, a deciziei de constatare a neconstitutionalitatii sunt supuse caii de atac a recursului, reglementata prin art. XVIII din Legea nr. 2/2013, in configuratia data prin Decizia nr. 369 din 30 mai 2017.

57. Totodata, Curtea mai retine ca, prin Decizia nr. 454 din 4 iulie 2018, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 836 din 1 octombrie 2018, instanta de contencios constitutional a dezvoltat considerentele cu privire la efectele Deciziei nr. 369 din 30 mai 2017, cu prilejul analizarii obiectiei de neconstitutionalitate formulate de Inalta Curte de Casatie si Justitie — Sectiile Unite, intre altele, in legatura cu prevederile art. III pct. 3 [cu referire la art. XVIII alin. (2) din Legea nr. 2/2013] si pct. 4 [cu referire la art. XVIII din Legea nr. 2/2013] din Legea pentru modificarea si completarea Legii nr. 134/2010 privind Codul de procedura civila, precum si pentru modificarea si completarea altor acte normative.

58. Astfel, prin aceasta decizie, paragrafele 57—58, Curtea a retinut in mod expres ca efectul constatarii neconstitutionalitatii sintagmei „precum si in alte cereri evaluabile in bani in valoare de pana la 1.000.000 lei inclusiv”, cuprinse in art. XVIII alin. (2) din Legea nr. 2/2013, in conditiile prorogarii de la aplicare, pana la 1 ianuarie 2019, a dispozitiilor art. 483 alin. (2) din Codul de procedura civila, este acela ca, de la data publicarii acestei decizii in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, urmeaza a se aplica prevederile art. XVIII alin. (2) din Legea nr. 2/2013, in sensul ca sunt supuse recursului toate hotararile pronuntate, dupa publicarea acestei decizii in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, in cererile evaluabile in bani, mai putin cele exceptate dupa criteriul materiei, prevazute expres in tezele cuprinse de art. XVIII alin. (2) din Legea nr. 2/2013. Prin urmare, sub aspectul efectelor deciziei pronuntate, Curtea a stabilit ca, indiferent de DATA INTRODUCERII CERERII formulate sub imperiul noului Cod de procedura civila, hotararea judecatoreasca privind CERERILE EVALUABILE IN BANI in valoare de pana la 1.000.000 lei inclusiv devine SUSCEPTIBILA DE RECURS daca a fost pronuntata dupa publicarea deciziei Curtii Constitutionale (20 iulie 2017).

DECIZIA CCR NR. 369/30.05.2017

32. In final, Curtea constata ca, efect al constatarii neconstitutionalitatii sintagmei „precum si in alte cereri evaluabile in bani in valoare de pana la 1.000.000 lei inclusiv”, cuprinse in art. XVIII alin. (2) din Legea nr. 2/2013, in conditiile prorogarii de la aplicare, pana la 1 ianuarie 2019, a dispozitiilor art. 483 alin. (2) din Codul de procedura civila, este acela ca, de la data publicarii prezentei decizii in Monitorul Oficial al Romaniei, urmeaza a se aplica prevederile art. XVIII alin. (2) din Legea nr. 2/2013 in sensul ca sunt supuse recursului toate hotararile pronuntate, dupa publicarea prezentei decizii in Monitorul Oficial al Romaniei, in cererile evaluabile in bani, mai putin cele exceptate dupa criteriul materiei, prevazute expres in tezele cuprinse de art. XVIII alin. (2) din Legea nr. 2/2013.
-ELLA-, utilizator