Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... transport de marfa international
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

transport de marfa international

Buna ziua
am un contract de transport marfa de la o casa de expeditie din romania pe relatie ELVETIA-ROMANIA
va rog sa-mi spuneti cum se face factura pentru transport cu TVA sau fara TVA
facturarea se face catre firma din romania
Va multumesc mult
In conformitate cu prevederile titlului VI al Codului fiscal (in special art.125 indice1, 125 indice2, 126 si 128 alin (2)), cu TVA.
Art 133, alin 2, lit c spune ca locul prestarii este locul de plecare al unui transport intracomunitar de bunuri. Prin exceptie, in cazul in care serviciu este prestat catre un client care furnizeaza un cod valabil de inregistrare in scopuri de tva, atribuit de autoritatile competente dintr-un alt stat membru , altul decit cel de plecare a transportului, se considera ca transportul are loc in statul membru care a atribuit codul de inreg in scop de tva.

Facturati fara tva daca clientul va comunica un cod de inregistrare in scop de tva valid.
Esre perfect valabil din punct de vedere legal, dar putin probabil, deoarece, acel cod, in situatia dvs. ar fi fost solicitat de firma romana firmei elvetiene si vi l-ar fi comunicat. Puteti solicita chiar dvs. acest cod, dar aceasta solicitare se stabileste (si se comunica) de obicei intre firmele expeditor-destinatar, urmind ca dvs. sa stiti deja asta cind trebuie sa intocmiti factura. Oricum, faceti demersurile pentru a sti exact si puteti face demersuri si pt. solicitarea unui cod valid de inregistr. in scop de tva. Cred ca imi veti da dreptate.
atentie! facturarea se face catre firma din romania, nu catre firma din elvetia.
zaharia65_2 a scris:

Esre perfect valabil din punct de vedere legal, dar putin probabil, deoarece, acel cod, in situatia dvs. ar fi fost solicitat de firma romana firmei elvetiene si vi l-ar fi comunicat. Puteti solicita chiar dvs. acest cod, dar aceasta solicitare se stabileste (si se comunica) de obicei intre firmele expeditor-destinatar, urmind ca dvs. sa stiti deja asta cind trebuie sa intocmiti factura. Oricum, faceti demersurile pentru a sti exact si puteti face demersuri si pt. solicitarea unui cod valid de inregistr. in scop de tva. Cred ca imi veti da dreptate.
multumesc pentru raspunsuri