Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Obligatii instructor auto
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Obligatii instructor auto

Buna ziua ! Am inceput sa fac scoala de soferi in luna mai.. Instructorul meu auto nu m-a mai chemat la o ora practica de o luna si ceva, iar ore pentru a face chestionare nu am deloc, pot sa fac ceva in aceasta privinta? L-am sunat si imi zice ca este ocupat de fiecare data.. deci varianta de a vorbii cu el cade
GFAdr., utilizator
Instructorul este independent sau este angajatul unei scoli de soferi?

Orele de legislatie se fac cu scoala de soferi cu profesorul de legislatie si nu cu instructorul.
instructorul va indruma numai in invatarea comenzilor masinii, conducerea pe drumul public, bineinteles ca trebuie sa va explice si regulile de circulatie, dar in trafic si nu in sala de legislatie.

Doar nu vreti sa completati chestionare in timp ce sunteti la volan! :)
cyan, moderator
Instructorul este angajatul unei scoli de soferi.. Si pe mine nu ma deranjeaza asa mult ca nu am facut orele de legislatie ca pana la urma daca invat pot sa le fac si acasa foarte usor.. Ma deranjeaza ca nu am mai facut o ora practica de o luna. Asta nu mi se pare normal si as vrea sa stiu daca pot sa fac ceva in aceasta privinta. Tin sa mentionez ca nu am orele setate. Instructorul ma suna si-mi zice daca pot sa fac in acel moment. Nici macar nu ma anunta cu o ora mai devreme.
Pentru a sustine examenul trebuie sa participati la orele de legislatie si nu sa invatati acasa si sa interpretati singur codul rutier.
Programarile le face scoala si nu instructorul. Luati legatura cu scoala.