avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 152 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Diferente reabilitare termica blocuri
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Diferente reabilitare termica blocuri

In ultima vreme, vad ca, cel putin in Bucuresti, multe blocuri au intrat in procesul de reabilitare termica. Cu toate acestea, am observat diferente in modul de realizare a lucrarilor: in unele cazuri se monteaza geamuri termopan la balcoane si camere, in alte nu. Oare aceasta reabilitare termica nu trebuie facuta la fel peste tot?
Cel mai recent răspuns: emapohrib , utilizator 13:22, 12 Noiembrie 2010
Pentru ca acest program de reabilitare nationala in cadrul caruia proprietarii, persoane fizice platesc 20% din valoarea lucrarii (si uneori nici acest procent) este adresat ...numai persoanelor fizice, nu si acelora juridice, adica asociatiilor de proprietari, ca reprezentante ale proprietarilor, nu firmelor.

Deci primaria se adreseaza asociatiei si face acest contract de mandat cu asociatia.
Ultima modificare: Duminică, 18 Aprilie 2010
elga50, moderator
Asta stiam si eu:D Problema este daca poate primaria sa oblige asociatia de proprietari sa achite cota parte aferenta SC-urilor care isi desfasoara activitatea la parterul blocului, urmand ca apoi sa ne recuperam noi banii de la ei... Am citit contractul cap-coada, insa nu scrie nicaieri asa ceva (doar ca primaria nu le suporta cota de 20%). Aceste SC-uri nu fac parte din asociatia de proprietari, insa au semnat pe lista de adeziuni la program, pe care o trimitem la primarie.
N-ar fi corect sa se deconteze direct primaria cu ei?
Kyandra a scris:

.......... Am citit acest contract, insa el se refera strict la drepturile si obligatiile asociatiei de proprietari si primariei. O doamna de la primarie ne-a informat (verbal) ca daca avem magazine la parterul blocului, asociatia va plati cota parte aferenta acestora, urmand sa ne recuperam banii de la ei. Acum, eu nu prea inteleg de ce: proprietarii acestor magazine nu fac parte din asociatia de proprietari;
................ N-ar fi corect ca primaria sa-i puna direct pe ei la plata? (este vorba de contributia de 20% aferenta proprietarilor care, la noi in sector, este suportata de primarie)...


De ce nu fac parte aceste magazine din asociatia de proprietari? Pentru ca nu au fost cooptate atunci cand s-a infiintat asociatia, pentru ca cei care au infiintat asociatia nu s-au gandit (cum ar fi fost normal) ca la o reparatie generala, care nu e numai in cazul acestui program de reabilitare, si aceste magazine ar trebui sa aiba cota lor de contributie, ca doar isi au sediul in acelasi condominiu. Deh! Acum se plateste incompetenta si "vazutul pana la varful nasului"!

Primaria trateaza condominiul in intregul lui, din punct de vedere al lucrarii in sine. Ca acesta se imparte in doua bucati, una a asociatiei si alta a magazinelor....asta nu mai e treaba primariei, ci a celor care isi doresc reabilitarea, adica a asociatiei, sa-si recupereze costurile de la magazine.

Oricum, asociatia, inainte de inceperea lucrarilor, ar trebui sa discute cu proprietarii acestor magazine, cu atat mai mult cu cat ei au semnat adeziunea la program si sa faca o conventie asupra acestui aspect, astfel incat sa poata fi acoperita juridic atunci cand isi va cere banii de la magazine.

Altfel cred ca aveti a alege intre a suporta costurile pentru magazine si a nu face lucrarea. Si mai cred ca ar trebui sa va interesati la primarie asupra unor cazuri similare, sa luati legatura cu acele asociatii si sa vedeti cum au rezolvat ele.

Parerea mea! :)



Buna ziua,

In primul rand doresc sa va salut. In al doilea, doresc sa ma prezint : Marius.

Sunt dovada vie a tot ceea ce poate merge mai rau intr-un program de reabilitare termica. Pe scurt, sa rezum, am facut plati pana acum de circa 7000 ron (sapte mii ron -- saptezeci de milioane lei vechi), si am primit pentru asta :

- polistiren pe exteriorul blocului (circa 70 mp) (nevopsit)
- geamuri termopan la boxe (3 buicati 50*50cm) (cea mai slaba calitate)
- jumatate acoperis tabla tip lindab (suprafata circa 70 mp) (fara cel mai mic accesoriu)
- jumatate acoperis NIMIC. da ati citit bine, nu am nimic decat cartonul vechi de cine stie cand si niste folie pusa de mine si tata. S-au aruncat de pe bloc tiglele vechi.

Nu intru in amanunte, decat daca vad ca exista interes. Tot ce este de spus este ca imi ploua in jumatate de apartament, si nu mai suport situatia.

Programul de reabilitare a fost incheiat, s-a publicat in presa situatia, s-a dat la TV, nu s-a mai facut nimic.

Pentru cei interesati, si cei doritori de a ma ajuta intr-un demers juridic impotriva celor vinovati de situatie va rog sa ma contactati la pescadore80@yahoo.com.

[ link extern ] .
Ultima modificare: Vineri, 18 Iunie 2010
pescadore, utilizator
Stimata doamna,

ati putea sa ne spuneti ce s-a mai intamplat la blocul Dvs.? Sunt curioasa deoarece la noi (sector 6, dar aceeasi Tehniologica Radion) Primarie "ezita" sa ne trimita factura si situatia de lucrari, insa ne sugereaza sa "platim ceva din suma"!!!
Evident, am refuzat pana ce ei nu ne vor trimite documentele solicitate.
Stiti cumva daca cineva a initiat o actiune in instanta in aceasta speta?

Mutumesc mult.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inchidere balcon cu termopan spartacus2012 spartacus2012 Buna seara.As dori sa inchid jumatate din balconul apartamentului meu cu geam de tip termopan.Am nevoie de autorizatie de construire de la primarie ? Va rog ... (vezi toată discuția)
Anvelopare bloc Dana653 Dana653 Buna ziua, Asociatia de proprietari a blocului in care locuiesc a vehiculat la o sedinta urmatoarele ipoteze, pe care as dori sa le verific cu dvs: 1. din ... (vezi toată discuția)
Sunt obligata sa accept inchiderea balconului prin reabilitarea termica facuta de primaria sect 4, daca nu doresc acest lucru? diana-maracineanu diana-maracineanu As dori sa stiu daca exista vreo solutie legala in situatia urmatoare: -locuiesc in sectorul 4, undeva pe Bulevardul Alex Obregia, intr-un bloc in care s-a ... (vezi toată discuția)