Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Diferente reabilitare termica blocuri
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Diferente reabilitare termica blocuri

In ultima vreme, vad ca, cel putin in Bucuresti, multe blocuri au intrat in procesul de reabilitare termica. Cu toate acestea, am observat diferente in modul de realizare a lucrarilor: in unele cazuri se monteaza geamuri termopan la balcoane si camere, in alte nu. Oare aceasta reabilitare termica nu trebuie facuta la fel peste tot?
Se pare ca este un "dezmat" total si conteaza muschii sau buzunarul proprietarului. Si blocul meu este in programu de reabilitare termica. Dar unii "e mai destepti "decat altii, astfel incat au montat termopane numai la unele ferestre.. Ajtii mai cu mot au solicitat si au obtinut alte dimensiuni la ferestre, ca simetria strica. Primaria nu intervine, iar conducerea Asociatiei de Proprietari nu are nici-o putere ! Oare asa sa fie ?
Aceste lucrari de reabilitare termica se fac totusi in baza unor proiecte, devize, contracte ce trec pe la primarie.
Nemultumiri am vazut mereu referitor la calitatea lucrarilor, la pretul mare, etc.
Dar sa fim nemultumiti ca nu ne imbracam toti in aceeasi uniforma, nu mai inteleg.
De ce asa nu fie omul liber sa aleaga, cu ocazia reabilitarii, daca vrea sa-si inchida balconul sau nu, sa-si monteze termopane acum sau mai tarziu cand va avea bani? Cred ca difera si costurile pe fiecare proprietar daca-si inchide sau nu balconul si monteaza termopane la geamuri.
Duiliu a scris:

Se pare ca este un "dezmat" total si conteaza muschii sau buzunarul proprietarului. Si blocul meu este in programu de reabilitare termica. Dar unii "e mai destepti "decat altii, astfel incat au montat termopane numai la unele ferestre.. Ajtii mai cu mot au solicitat si au obtinut alte dimensiuni la ferestre, ca simetria strica. Primaria nu intervine, iar conducerea Asociatiei de Proprietari nu are nici-o putere ! Oare asa sa fie ?

Legea 230/2007
Art. 11. - (1) Proprietarul poate aduce imbunatatiri sau modificari proprietatii sale individuale, cu respectarea prevederilor legale referitoare la autorizarea de catre autoritatea publica locala a modificarilor constructive, fara a pune in pericol integritatea structurala a cladirii sau a altor proprietati individuale.
(2) Proprietarul nu poate schimba aspectul sau destinatia proprietatii comune fara a obtine mai intai acceptul din partea asociatiei de proprietari.

Asta zice legea......
Stiu, cunosc, cateceva despre reabilitare termica din vara anului 2003. Dupa cum imi scrieti, nu va suparati pe mine, Dvs nu stiti mai nimic. Pai fiecare balcon sau logie neinchisa este sursa de risipire a caldurii. Afara doar daca accepti izolarea peretilor. Asta presupune reducerea si mai mare a spatiului micut aflat in asemenea spatii. Pacat ca nu stiu cum pot atasa aici un material cu termografierea unui bloc ca sa vada toti pe unde se pierde caldura. Deasemenea mi-ar placa sa se vada aici si cum arata niste blocuri asemanatoare reabilitate in Franta. Multumesc ca ma suportati.
@duiliu
De fapt Dv. ce sustineti?