Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Certificate fiscale de platitor/neplatitor TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Certificate fiscale de platitor/neplatitor TVA

Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti daca un contribuabil poate avea in acelasi timp statut de platitor si neplatitor de TVA? Mai precis, poate avea un CIF cu TVA (inreg fiscala in scop de tva, cu RO....) si un CIF fara RO (doar inreg fiscala)? Repet: in acelasi timp. Speta este urmatoarea: ANAF zice ca un srl e platitor de tva si are un CIF cu TVA din 2006 iar platitorul are un CIF fara TVA, eliberat in 2009......naucitor, nu? Desi, pe registrul on line, nu figureaza nici unul dintre acestea...si mai naucitor! Iar contabila sustine ca ar trebui sa le aiba pe ambele,(certificate) in acelasi timp....Puteti va rog sa ma luminati putin?? Va multumesc anticipat!
george-neagu, moderator
Un SRL neplatitor de TVA poate avea si un CIF cu RO(cod special de TVA) doar pentru tranzactii cu partenerii externi din UE, daca la asta va referiti.