Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Trebuie cerut acordul pentru a inregistra o convorbire ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Trebuie cerut acordul pentru a inregistra o convorbire telefonica?

Ziua buna!
As dori sa stiu daca trebuie cerut acordul pentru a inregistra o convorbire telefonica atunci cand cealalta parte te inregistreaza si iti mentioneaza ca daca continui acel apel telefonic inseamna ca au acordul meu... multumesc
Dan me, utilizator
Da, se poate spune ca va exprimată acordul implicit.
Depinde însă și motivul pentru care înregistrează...

Astfel.de aspecte juridice sunt foarte delicate si destul.de controversate iar soluționarea lor se face in concret.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Scuzati de postarea de test pentru ca va raspunsesem si nu se posteaza

acum a mers, sigur e ceva cu acest forum, am pierdut o gramada de timp iar ca sa re-scriu ceea ce am mai scris ma deprima la maxim.

Va intrebasem daca solutionarea "in concret" inseamna "in afara instantei de judecata".
Legat de intrebarea mea eram nedumerit daca eu ca persoana fizica mai trebuie sa cer acordul sa zicem operatorului de la call center, etc daca el deja ma anunta ca ma inregistreaza.

Odata merge odata nu, bine ca am dat copy/paste.
Am editat/reeditat altfel nu mai am dreptul sa postez
Dan me, utilizator
Din moment ce ei va inregistreaza le puteti comunica ca ii înregistrați si dvs.
Dacă e vorba de chestiuni comerciale lucrurile sunt mai simple.
E vorba de contraventia aia pentru reclama mincinoasa, dar dusa la extrem.
Pe mine nici macar nu ma deranjeaza nici nu vreau sa'i schimb, am intrebat un singur lucru ca sa stiu cum procedez in continuare la care au dat multiple raspunsuri.
Le cereți acordul si chiar daca refuza daca e vorba de o contravenție ati avea dreptul.
Oricum.ei înregistrează convorbirea si aveti drepturi egale...

Practic induc in eroare consumatorii...

Au început să se întâmple lucruri ciudate cu aceștia...am observat eu...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat