avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 200 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare forțată
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare forțată

La 60 de ani și 10 luni mi s a încheiat contractul de munca deși am cerut continuarea activității este legal?
Ultima modificare: Sâmbătă, 28 Iulie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: cernatlarisa@ , utilizator 22:29, 3 August 2018
Gasiti informatii aici: www.avocatnet.ro/articol_485...
Nu puteti fi obligata la pensionare.
Cand ati implinit aceasta varsta si de ce pensie beneficiati ?

Decizia CCR este in vigoare din 24 Iulie 2018..... prin urmare, daca situatia mentionata de dvs este pana la aceasta data, atunci prevederile Deciziei CCR nu va sunt aplicabile.

De la data publicării în Monitorul Oficial al României, Deciziile Curţii Constituţionale sunt general obligatorii şi au putere numai pentru viitor.
Ultima modificare: Sâmbătă, 28 Iulie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
Cu mențiunea că acum, femeile nu ies încă la 63 de ani; se iasă treptat dar oricum nu s-a ajuns încă la 63 de ani...

POPA GHEORGHE a scris:

Gasiti informatii aici: www.avocatnet.ro/articol_485...
Nu puteti fi obligata la pensionare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amanare pensionare in baza deciziei ccr MariaIrina79 MariaIrina79 Curtea Constituţională a României (CCR) a decis marţi 5 iunie 2018 că femeile trebuie să aibă dreptul să continue activitatea până la împlinirea ... (vezi toată discuția)
Cerere prelungire virsta de pensionare femei freeanifer freeanifer Virsta standard de pensionarea a mea este de 60 ani si 10 luni si a avut loc pe data de 2,06.2018 conform legii cind mi s-a interupt contractul de munca si am ... (vezi toată discuția)
Decizia ccr nr. 387 publicată în m.of. nr 642 din 24 iulie 2018 clrd clrd Am citit că Decizia CCR nr. 387 (femeile pot opta să se pensioneze la 65 de ani) este obligatorie de la data publicării în M.Of, deci din 24 iulie. ... (vezi toată discuția)