Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare forțată
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare forțată

La 60 de ani și 10 luni mi s a încheiat contractul de munca deși am cerut continuarea activității este legal?
Manuela Rășină, administrator
Gasiti informatii aici: www.avocatnet.ro/articol_485...
Nu puteti fi obligata la pensionare.
Cand ati implinit aceasta varsta si de ce pensie beneficiati ?

Decizia CCR este in vigoare din 24 Iulie 2018..... prin urmare, daca situatia mentionata de dvs este pana la aceasta data, atunci prevederile Deciziei CCR nu va sunt aplicabile.

De la data publicării în Monitorul Oficial al României, Deciziile Curţii Constituţionale sunt general obligatorii şi au putere numai pentru viitor.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Cu mențiunea că acum, femeile nu ies încă la 63 de ani; se iasă treptat dar oricum nu s-a ajuns încă la 63 de ani...

POPA GHEORGHE a scris:

Gasiti informatii aici: www.avocatnet.ro/articol_485...
Nu puteti fi obligata la pensionare.