Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Solicitare copie buletin prin pagina FB
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Solicitare copie buletin prin pagina FB

Buna ziua.
Ca ONG, prin pagina FB administram o campanie de sterilizari gratuite animale.
Obisnuiam sa solicitam celor care se inscrie in campanie o copie (poza) de pe un act de identitate cu adresa, cu scopul de a-i gasi in cazul in care "uita" sa ridice animalul operat de la cabinetul cu care colaboram (abandon).
Va rugam frumos sa ne spuneti cum ar trebui sa procedam pentru a fi in limite legale cu aceasta solicitare dar nici noi sa nu ramanem "descoperiti".
Serviciul pe care il oferim (sterilizare pisica femela, de exemplu) are o valoare de piata de 150 lei in orasul nostru.
La corespondenta paginii au acces 4 administratori. Nu salvam copiile de pe acte dar raman in istoricul de corespondenta a paginii.
multumim.

george-neagu, moderator
Noua legislatie privind prelucrarea datelor cu caracter personal nu interzice sa prelucrati CNP si alte date continute in CI, insa trebuie sa justificati foarte bine de ce o faceti si sa aratati ca tineti prelucrarea la minimul necesar si ca oferiti garantii solide de impiedicare a accesarii neautorizate a acelor date.... Ar putea fi destul de dificil sa argumentati ca e o masura proportionala sa ceri prin FB copia CI, ca e insuficienta o masura care duce la prelucrarea de mai putine date..... Insa esential este cum vi se transmite copia de CI, cum si cat o stocati etc. Aici trebuie sa va redactati o politica privind datele cu caracter personal care sa explice in detaliu fiecare aspect si sa arate de ce nu merge cu mai putin
Va multumesc frumos pentru raspuns.
Ar fi o posibilitate sa le scriem sa blureze sau sa acopere cu o hartiuta CNP-ul.
De fapt pe noi ne intereseaza adresa lor, pt cazul in care nu ridica animalul de la cabinet dupa operatie.
Si in rest, sa explicam intr-un text ca nu publicam, nu stocam si nu oferim informatiile catre terti, decat in cazul in care se incalca legea (prin abandon) sau daca e nevoie sa contactam familia?Atat este de ajuns?
Nu e nevoie sa ne inregistram undeva ca operator de date personale?
Nu mai exista institutia inregistrarii ca operator de date cu caracter personal. Oricum acest subiect nu este specific ONG-urilor si prin urmare consider ca iese din domeniul caruia ii este dedicata aceasta sectiune de formum pe aceasta platforma de comunicare.