avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Obtinerea unei vize de munca pentru cetatean Iordanian
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Obtinerea unei vize de munca pentru cetatean Iordanian

Salutare, doresc sa deschid un S.R.L., si prin intermediul sau sa ofer o viza de munca unui prieten Iordanian, si am cateva nelamuriri, si as fi extrem de recunoscator daca m-ati ajuta. Dansul a completat de multe ori cereri pentru obtinera de vize in tari din UE, si a fost refuzat, asa ca doresc sa ii fac un bine si sa-l ajut.
1. Care sunt demersurile ce trebuie luate pentru a-i obtine o viza prin intermediul unei firme?
2. Care este perioada minima si maxima pe care il pot angaja in contractul de munca?
3. Ce costuri aferente deschideri SRL-ului, si luarea demersurilor necesare pentru obtinerea vizei imi revin?
4. Ce complicatii pot aparea, sau ce dificultati pot intampina?
Multumesc in prealabil.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:41, 5 Aprilie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. Care sunt demersurile ce trebuie luate pentru a-i obtine o viza prin intermediul unei firme?

Detalii: [ link extern ]

2. Care este perioada minima si maxima pe care il pot angaja in contractul de munca?


Se poate incheia contract individual de muncă pe durată nedeterminată sau pe durată determinată,

3. Ce costuri aferente deschideri SRL-ului, si luarea demersurilor necesare pentru obtinerea vizei imi revin?

Documentele necesare pentru înregistrarea în registrul comerţului, înregistrarea fiscală şi autorizarea funcţionării societăţii în nume colectiv, in comandită simplă şi cu răspundere limitată
[ link extern ]



Salut, mai intai multumesc pentru timp. Am o mica intrebare, cat este cea mai mica suma pe care o pot trece pentru o norma de 2 ore pe zi? salariul mediu brut pe economie? adica 7000 ron ÷ 4= 1900?
Cornel Vasile a scris:

1. Care sunt demersurile ce trebuie luate pentru a-i obtine o viza prin intermediul unei firme?

Detalii: [ link extern ]

2. Care este perioada minima si maxima pe care il pot angaja in contractul de munca?


Se poate incheia contract individual de muncă pe durată nedeterminată sau pe durată determinată,

3. Ce costuri aferente deschideri SRL-ului, si luarea demersurilor necesare pentru obtinerea vizei imi revin?

Documentele necesare pentru înregistrarea în registrul comerţului, înregistrarea fiscală şi autorizarea funcţionării societăţii în nume colectiv, in comandită simplă şi cu răspundere limitată
[ link extern ]





CoilimElenteanu a scris:

......cat este cea mai mica suma pe care o pot trece pentru o norma de 2 ore pe zi? salariul mediu brut pe economie? adica 7000 ron ÷ 4= 1900?


- daca postul pe care-l ocupa nu necesita studii superioare , salariul pentru 2 ore/zi este de cel putin 4162 lei : 4 = 1041 lei/luna

- daca postul pe care-l ocupa necesita studii superioare, salariul pentru 2 ore/zi este de cel putin 4162 lei lei/luna

Potrivit art 56 alin. 1din OUG 194/2002, privind regimul străinilor în România ,, străinilor intraţi în România în scopul încadrării în muncă li se prelungeşte dreptul de şedere temporară în scop de muncă dacă prezintă contractul individual de muncă cu normă întreagă, înregistrat în registrul general de evidenţă a salariaţilor, din care rezultă că salariul este cel puţin la nivelul câştigului salarial mediu brut. În cazul lucrătorilor înalt calificaţi, salariul trebuie să fie la nivelul de cel puţin 4 ori câştigul salarial mediu brut.
Ultima modificare: Joi, 5 Aprilie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salar minim 1900 lei, iar pt. straini 4200 lei? ma-erich ma-erich dupa cum stiu, salariul minim pe economie este de 1900 lei? Acu 2 zile am vazut ceva la tv, ca cetatenii straini primesc 4200 lei. Este adevarat? Ce lege face ... (vezi toată discuția)
Contract de munca Andreea369 Andreea369 Buna ziua Fac cursuri de cosmetica si as vrea sa stiu daca dupa terminarea cursurilor(obtin diploma calificare) imi pot face carte de munca fara sa fiu ... (vezi toată discuția)
Contract munca minor peste 16 ani Ihesselink Ihesselink Buna ziua. In cazul in care doresc sa angajez o persoana minora, cu varsta peste 16 ani, pe perioada verii, pot sa o incadrez la 4 ore/zi cu salariul minim ... (vezi toată discuția)