Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Obtinerea unei vize de munca pentru cetatean Iordanian
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Obtinerea unei vize de munca pentru cetatean Iordanian

Salutare, doresc sa deschid un S.R.L., si prin intermediul sau sa ofer o viza de munca unui prieten Iordanian, si am cateva nelamuriri, si as fi extrem de recunoscator daca m-ati ajuta. Dansul a completat de multe ori cereri pentru obtinera de vize in tari din UE, si a fost refuzat, asa ca doresc sa ii fac un bine si sa-l ajut.
1. Care sunt demersurile ce trebuie luate pentru a-i obtine o viza prin intermediul unei firme?
2. Care este perioada minima si maxima pe care il pot angaja in contractul de munca?
3. Ce costuri aferente deschideri SRL-ului, si luarea demersurilor necesare pentru obtinerea vizei imi revin?
4. Ce complicatii pot aparea, sau ce dificultati pot intampina?
Multumesc in prealabil.
1. Care sunt demersurile ce trebuie luate pentru a-i obtine o viza prin intermediul unei firme?

Detalii: [ link extern ]

2. Care este perioada minima si maxima pe care il pot angaja in contractul de munca?

Se poate incheia contract individual de muncă pe durată nedeterminată sau pe durată determinată,

3. Ce costuri aferente deschideri SRL-ului, si luarea demersurilor necesare pentru obtinerea vizei imi revin?

Documentele necesare pentru înregistrarea în registrul comerţului, înregistrarea fiscală şi autorizarea funcţionării societăţii în nume colectiv, in comandită simplă şi cu răspundere limitată
[ link extern ]

Salut, mai intai multumesc pentru timp. Am o mica intrebare, cat este cea mai mica suma pe care o pot trece pentru o norma de 2 ore pe zi? salariul mediu brut pe economie? adica 7000 ron ÷ 4= 1900?
Cornel Vasile a scris:

1. Care sunt demersurile ce trebuie luate pentru a-i obtine o viza prin intermediul unei firme?

Detalii: [ link extern ]

2. Care este perioada minima si maxima pe care il pot angaja in contractul de munca?

Se poate incheia contract individual de muncă pe durată nedeterminată sau pe durată determinată,

3. Ce costuri aferente deschideri SRL-ului, si luarea demersurilor necesare pentru obtinerea vizei imi revin?

Documentele necesare pentru înregistrarea în registrul comerţului, înregistrarea fiscală şi autorizarea funcţionării societăţii în nume colectiv, in comandită simplă şi cu răspundere limitată
[ link extern ]

CoilimElenteanu a scris:

......cat este cea mai mica suma pe care o pot trece pentru o norma de 2 ore pe zi? salariul mediu brut pe economie? adica 7000 ron ÷ 4= 1900?

- daca postul pe care-l ocupa nu necesita studii superioare , salariul pentru 2 ore/zi este de cel putin 4162 lei : 4 = 1041 lei/luna

- daca postul pe care-l ocupa necesita studii superioare, salariul pentru 2 ore/zi este de cel putin 4162 lei lei/luna

Potrivit art 56 alin. 1din OUG 194/2002, privind regimul străinilor în România ,, străinilor intraţi în România în scopul încadrării în muncă li se prelungeşte dreptul de şedere temporară în scop de muncă dacă prezintă contractul individual de muncă cu normă întreagă, înregistrat în registrul general de evidenţă a salariaţilor, din care rezultă că salariul este cel puţin la nivelul câştigului salarial mediu brut. În cazul lucrătorilor înalt calificaţi, salariul trebuie să fie la nivelul de cel puţin 4 ori câştigul salarial mediu brut.
Cornel Vasile, Consilier juridic