avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Pentru angajare cetateni straini (Egipt), ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Pentru angajare cetateni straini (Egipt), ce salariu ...

Buna ziua,
Pentru angajare cetateni straini (Egipt), ce salariu minim trebuie la angajare?

Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:33, 26 August 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
cel puțin salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată. (rezultă din OUG 194/2002 - art 56 alin 1. - modificat prin L 247/2108)
Ultima modificare: Joi, 26 August 2021
romascanu, moderator
În cazul lucrătorilor înalt calificați, salariul trebuie să fie la nivelul de cel puțin două ori câștigul salarial mediu brut.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salar minim 1900 lei, iar pt. straini 4200 lei? ma-erich ma-erich dupa cum stiu, salariul minim pe economie este de 1900 lei? Acu 2 zile am vazut ceva la tv, ca cetatenii straini primesc 4200 lei. Este adevarat? Ce lege face ... (vezi toată discuția)
Angajat strain ramoilis ramoilis Care este procedura de incadrare in munca a unui angajat strain? Exista vreun temei prin care angajatorul roman are obligatia de a-i plati un anumit ... (vezi toată discuția)
Angajat cetatean strain cu permis de sedere de lunga durata nic23ro nic23ro Buna ziua, Sunt obligata sa-i dau salariu mediu pe economie unui cetatean turc, cu permis sedere pe termen lung-UE, cu drept de munca si familie romana? Am ... (vezi toată discuția)