Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Inregistrare contabila imbunatatire program informatic ...
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Inregistrare contabila imbunatatire program informatic pt institutie publica

Daca se face o imbunatatire la un program informatic (un modul solicitat de institutie) cum este considerata cheltuiala: cheltuieli de capital si se mareste valoarea mijlocului fix (imobilizare necorporala) ? sau o prestare de serviciu respectiv pe cheltuieli materiale? Cum ar trebui sa fac inregistrarile contabile? Va multumesc!
ana-maria-, utilizator
Depinde cum arata bugetul. Corect este in ambele variante. Acuma desigur depinde si de suma. Puteti deasemenea sa o distribuiti pe un contract de mentenanta cu incredintare directa.
Suma este 2400 fara tva. Bani in buget exista pe prestari, dar nu si pe capital la programele info. Exista contract de mentenanta pentru acest program informatic. Dar aceasta valoare va fi suplimenata cu act aditional in cazul contractului de mentenanta, in cazul in care introduc suma pe cheltuiala ca prestare de serviciu?
Da, suma nu este mare. Dar vezi tu, actele aditionale, care modifica valoarea licitata, sunt privite intrun anume fel de Curtea de Conturi. Daca contractul cu furnizorul este un contract anual, atunci suma poate fi distribuita pe lunile care au mai ramas din anul curent si intocmesti un act aditional. Dar nu vreau sa te invat sa faci vreo prostie. Eu am mai intalnit astfel de cazuri cand, Curtea de Conturi a spus ca, vezi doamne, aceste modificari fac fix obiectul contractului de mentenanta. Trebuie sa citesti cu atentie contractul de mentenanta si sa vezi ce lucrari sunt prevazute acolo. In ultima instanta ceri un punct de vedere chiar dela Curtea de Conturi.
Multumesc frumos! O sa verific contractul de mentenanta. Daca nu scrie nimic legat de acest modul atunci voi mari valoarea mijlocului fix conform O.M.F.P. nr. 1.917/2005 punctul 1.1.4.2. Cheltuieli ulterioare,
Daca se imbunatatesc performantele activului fix, atunci se va majora costul activului.
In acest caz, inregistrarea contabila va fi:
208.01.00 ” Programe informatice” = 404.01.00 ” Furnizori de active fixe sub 1 an”
In concluzie, voi mari valoarea mijlocului fix (imobilizare necorporala).
ana-maria-, utilizator