Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu medical si plata acestuia
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu medical si plata acestuia

Buna ziua,
as dori sa va intreb in legatura cu stagiu de cotizare privind concediile medicale.
De exemplu o persoana se angajeaza in 15 iulie, in 16 august intra in concediu medical.
Pentru a i se plati concediu medical , este nevoie sa aduca adeverinta cu stagiu de cotizare pentru ultimele 12 luni lucrate inainte de actualul loc de munca?adica este nevoie de adevrinta pentru perioada iulie 2017-15 iulie 2018?
si daca nu are un an, nu se va plati?

Pentru calcul trebuie sa aduca o adeverinta cu salariile pe ultimele 6 luni anterioare angajarii la noua societate, plus o adeverinta din care sa reiasa numarul de zile de concediu de incapacitate temporara de munca .
Cornel Vasile, Consilier juridic
6 luni din ultimele 12 luni? trebuie 6 luni consecutive?