Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Fără autorizatie
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Fără autorizatie

Lucrez particular in construcții fara autorizație, ce pot pati daca sunt prins, multumesc
Din punct de vedere friscal, activitatea pe care o prestati, in felul in care o prestati, constituie infracțiune prevăzuta de Legea nr. 241/2005 pentru prevenirea și combaterea evaziunii fiscale, cu modificările ulterioare - art. 9:

"(1) Constituie infracţiuni de evaziune fiscală şi se pedepsesc cu închisoare de la 2 ani la 8 ani şi interzicerea unor drepturi următoarele fapte săvârşite în scopul sustragerii de la îndeplinirea obligaţiilor fiscale:
b) omisiunea, în tot sau în parte, a evidenţierii, în actele contabile ori în alte documente legale, a operaţiunilor comerciale efectuate sau a veniturilor realizate;"