Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contracte de munca succesive
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contracte de munca succesive

Conform legii dupa 3 contracte succesive exista obligatia angajatorului sa intocmeasca contract pe perioada nedeterminata. Am lucrat 6 luni de zile avand 2 contracte cu timp partial la acelasi angajator. Prin acordul partilor au incetat acele contracte si am semnat alte 3 contracte determinate cu timp partial. Contractele au incetat si am semnat alte 3 contracte determinate cu timp partial de munca. Angajatorul refuza sa imi faca contracte pe durata determinata. ITM-ul ii poate obliga sa imi modifice contractul, sau doar sa le dea o amenda? Sau e nevoie sa ajungem la Tribunal?
Din moment ce Codul Muncii specifica clar ca intre angajator si angajat pot fi incheiate doar 3 contracte succesive, implicit daca se semneaza al patrulea trebuie sa fie nedeterminat. In temeiul art. 19 Legea 108/ 2009 inspectorii de munca au dreptul sa dispuna masuri atunci cand angajatorii nu isi indeplinesc obligatiile legale. Conform art. 21 din Legea 108/1999 refuzul unui angajator, persoana fizica sau juridica, de a aduce la indeplinire masurile obligatorii dispuse de inspectorul de munca, la termenele stabilite de acesta, in limitele si cu respectarea prevederilor art. 6 si art. 19 din lege, constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 3.000 lei la 10.000 lei.

Cornel Vasile a scris:

Cititi-l mai bine si veti vedea ca nu exista asa ceva ... Nu se face nicio referire la o astfel de obligatie.

Voiam doar o a doua parere la interpretarea mea.

Este o interpretare eronata a dispozitiilor Codului Muncii.

Reiterez : Unde exista obligatia in sarcina angajatorului sa va incheie c.i.m. pe durata nedeterminata ?
Copy - paste din Legea 108/1999 nu prevede ca ITM-ul sa oblige angajatorul la asa ceva.

p.s
Nu mai citati raspunsurile primite...
Cornel Vasile, Consilier juridic